| nukeyly a întrebat:

Cati ioni negativi emite o lampa de sare de Himalaya sau nu cu greutate de 10, 20, 50 sau 100 kg? Se poate calcula aproximativ?
--
(s-a demonstrat stiintific ca in zonele de munte, concentratia de ioni negativi creste pana la 5000 ioni negativi pe centimetrul cub, in timp ce in Bucuresti, concentratia este de numai 100-250 ioni negativi pe centimetrul cub, adica de circa 40 de ori mai mica, iar la ses atinge 400 ioni negativi pe centimetrul cub.
https://balon.allshops.ro/......nioni.html
--
Modul in care ionii pozitivi influenteaza proceul de respiratie consta in faptul ca cilii(firele de par microscopice) amplasati in traheie devin mai lenti si nu reusesc sa filtreze corespunzxator aerul inspirat permitind diferitor impuritati sa patrunda in plamini. Lampile de sare Himalaya apsorb apa si partilolele din aer impreuna cu ionii pozitivi. Apoi dupa ce sarea este incalzita vaporii de apa purificati sunt eliberati inapoi in aer impreuna cu ionii negativi care au efect opus asupra cailor respiratorii – cresc activitatea cililor pentru a mentine plaminii curati.
https://999.md/ru/22541832
---
Ca regula, pentru a curata aerul dintr-o incapere, ai nevoie de 0.5 kg pentru fiecare 5 metri patrati.
https://viataverdeviu.ro/lampa-sare-roz-himalaya
--- >=
Deci 5 metri patrati ar fi cam ~1.1 metru cub si la o camera de 3x3xh3m = 3mc ar trebui 1.5-2.0 kg lampa de sare - cam putin cred -
---

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Lasa-ma sa-ti stric visul: nu exista asa ceva.
Am vazut si eu niste prostii de bratari cu "ioni negativi" care se intampla doar asa putin sa contina oxid de toriu, care el in sine nu este toxic, dar elementele in care se descompune dupa timpul de injumatatire sunt radioactive.
In cazul sarii este doar o minciuna gogonata, daca incalzesti sare nu produci absolut nimic, dar altminteri ioni negativi. De notat, ionii negativi sunt molecule de gaz ionizate, de unde iei tu molecule de gaz de sare din efectiv roca? O incalzesti si ca prin magie sublimeaza ca naftalina?! Nu!
https://youtu.be/C7TwBUxxIC

| nukeyly explică (pentru LPCTSTR):

Mai pune o data link-ul intreg_link inexistent
https://youtu.be/C7TwBUxxIC
Did you mean: =C7Te BUxx _No results found
Try different keywords or remove search filters
---
ex:
https://www.youtube.com/watch?v=Lqj2zJbztbM
How To Make A Basic Supercapacitor
199, 213 views •Oct 16, 2017 4.5K 82 Share Save
The Thought Emporium 497K subscribers

| LPCTSTR a răspuns (pentru nukeyly):

Https://youtu.be/C7TwBUxxIC0
Ciudat ca nu s-a copiat si 0-ul.

| nukeyly explică (pentru LPCTSTR):

Negative Ion Products Are Actually RADIOACTIVE
ce te poti astepta de la made in china

interesant, deci nema ioni din sare, da macar de faci un perete e sare bulgari sau caramizi, ai aer mai bun in casa, asta e demosntrat la salina din turda praga

| LPCTSTR a răspuns:

Ironia sortii, zic s-apas si eu pe linkul ala dubios si iete ce spune "Ozonul produs distruge coroana virusul COVID19" N-am vazut atatea greseli intr-o singura propozitie de cand eram in primara.
Ozonul chipurile face chimie cu virusul, relativ: ca sa se intample asa ceva, ai avea nevoie de o concentratie a ozonului din aer extrem de ridicata (inhabitabila pentru oameni) ca macar o molecula sa poata interactiona, asta si ca nu exista studii care sa confirme sau sa infirme; "coroana"... patetic; coronavirusul Covid-19... Vai doamne, mare ti-e gradina si prea multi sar gardul.
Hai sa clarificam: virusul e virus, boala e boala, sper ca intelegi. Virusul este denumit SARS-COV-2 iar BOALA, dupa ce intra virusul in tine, se numeste Covid-19, "d"-ul din covid vine de la englezescul "disease", dar greu este sa mai si gandesti cand esti paralizat si spalat pe creier din toate partile de aceeasi media imbecila si prost organizata. Este ca la SIDA, HIV este virusul, SIDA este boala, SIDA are "d", deci se verifica.