| ZaKid a întrebat:

Cum se formeaza un ion pozitiv?
Dar unul negativ?

Ce elemente se pot transforma in ioni pozitivi? Dar in ioni negativi?

Răspuns Câştigător
| butterfly_1430 a răspuns:

Ioni pozitivi se formeaza prin cedare de electroni iar cei negativi prin acceptare. Elementele cu ioni pozitivi cedeaza un nr de electoni de pe ultimul strat pentru a realiza configuratie stabila, la fel si la cei cu ioni negativ. De exemplu Fe are configuratia K2 L8 M8+6 N2, el cedeaza 2 electroni si are configuratia stabila(vallenta 2) dar el mai poate ceda si 3 electroni realizand configuratie stabila K2 L8 M8+5(valenta 3) in rest rezolva si tu baftawinking

4 răspunsuri:
| Ionut a răspuns:

Metalele cedeaza electroni formand ioni pozitivi si se mai numesc electropozitivi.
Nemetalele accepta/primesc electroni (cedati de catre metale) formand ioni negativi si se mai numesc electronegativi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ion pozitiv este, bun. el zice da mereu.este optimist. un ion negativ, este pesimist, e triiiist si vede numai negru. ei se pot transforma amandoi saracii, unul in urma unui necaz, celalalt in urma unei mari bucurii, un castig la loto paregzamplu.

| Pisikk a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti mai bate ma joc

| Pisikk a răspuns:

Cine imi poate spune cum se formeaza ioni negativi? multumesc!