| alexandradaria132 a întrebat:

Ne,O,Cl,Zn,F,He,Li} sunt ioni pozitivi, ioni negativi sau nu formeaza ioni!
URGENT!

Răspuns Câştigător
| Danιel a răspuns:

Nu sunt ioni.

| alexandradaria132 explică (pentru Danιel):

Nu sunt ioni?

| Danιel a răspuns (pentru alexandradaria132):

Daca ar fi fost ioni, ar trebui sa aiba sarcina electrica pozitiva (mai putini electroni decat protoni) sau negativa (mai multi electroni decat protoni).

Cum tu ai +0 la fiecare atom (asa se intelege dupa cum ai scris tu) rezulta ca fiecare are sarcina electrica 0. Ca sa fi fost ion, trebuia ca sarcina electrica sa fie >0 sau < 0.

Exemple pentru. clor sa scriem: Cl -2 sau Cl -1 sau Cl +1 sau Cl +2. Astia sunt ioni de clor negative (primii doi) si pozitivi (ultimii doi). Pot fi si alte numere dupa Cl, de ex. Cl -21 sau Cl +13.

Sper ca ai inteles!