| feelsogood a întrebat:

Cati litri de oxigen consuma un om in 24 de ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andrei90tm a răspuns:

În condiţii normale, un adult consumă circa 300 cm3 de oxigen pe minut, ceea ce reprezintă 442 litri în 24 de ore.
Această cantitate este luată prin respiraţie din aerul atmosferic, în care oxigenul se găseşte amestecat cu alte gaze (azot, bioxid de carbon etc). În mod normal, în cursul unei respiraţii pătrunde în aparatul respirator aproximativ 1/2 litru de aer şi se elimină cam în aceeaşi cantitate. Ţinând seama că o persoană adultă sănătoasă respiră de 16 ori pe minut, se poate calcula că în 24 de ore sunt purtaţi prin plămâni circa 12 000 de litri de aer.

4 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Draguta intrebare, frumos raspunsul lui andrei

| lilboutique a răspuns:

Litri de oxigen?raised eyebrows