| mariazet45 a întrebat:

Caut remediu pentru sughit, am pe cineva care a fost operat de parkinson, i s-a pus un stimulator, dar dupa 4 zile a inceput sa sughita si nu se poate opri. STIE CINEVA VREUN REMEDIU?/ urgent va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Sughitul este provocat de o contractie brusca a diafragmei. Prin inspirarea abrupta de aer, glota se inchide iar aerul nu mai poate ajunge in plamani si astfel se ajunge la sughit.
Daca aceasta stare dureaza mai mult de doua zile, este nevoie ca un medic sa determine cauza fenomenului.

Masuri generale. Bratele se ridica sus si concomitent se inspira adanc, se tine respiratia o vreme, apoi se expira atat de incet incat sa se poata numara in gand pana la 20. Intreaga succesiune se repeta de inca doua ori.

Se ia o punga de hartie si se tine in fata nasului si a gurii iar in aceasta punga se inspira si se expira adanc. Acidul carbonic acumulat in punga trece in sange si opreste sughitul.

Remedii si metode traditionale

1. se inghite o lingurita de zahar
2. se pune putin otet intr-o cana cu lapte sau cu apa rece, apoi continutul se bea incet, inghititura cu inghititura.
3. se pune o cantitate mica de aliment cu gust amar pe partea posterioara a limbii.
4. se mesteca seminte de chimen (aproximativ o lingurita).
5. se sug bucatele de gheata.
6. se aplica pe piept o compresa rece sau se fac dusuri alternative fierbinti/reci.

In cazurile de sughit cronic, cel mai bun remediu este sa se inspire bioxid de carbon. Tratamentele se efectueza de catre neurologi.

5 răspunsuri:
| mariazet45 explică:

Este intr-un spital la sectia neurologie, operat, nu de doctori duce lipsa ci de cei care il pot ajuta sa nu mai sughita pentru ca doctorii sunt in sali de operatie iar asistentele de cand ii ceri ceva si pana iti aduce e cale lunga. MUultumesc pentru raspuns e promt si la obiect sper sa ajute. mersi alessa.

| vlad_8452 a răspuns:

Maria Treben recomandă ceaiul din seminţe de mărar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut un reportaj despre un caz asemanator, pe Discovery sau National Geographic. Dupa ce medicii au incercat absolut toate remediile alopate, au trecut la cele traditionale si la ceea ce au gasit pe net.(au pus-o pe biata fata sa stea si in cap! In cele din urma au gasit ceva ce a functionat: remediul era presarea zonelor centrale de deasupra sprancenelor si mentinerea presiunii (3, 4 min). Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am vazut ca ai pe cineva operat de parkinson, daca te rog frumos ai putea sa imi dai si mie mai multe detalii despre operatie? tias fi recunoscatoare, e pentru mama mea. Iti multumesc. Adesa mea este codrutafaurica @yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O coacaza... numa' daca sughiti 5 minute merge cu zahar si tinutu' respiratiei. Daca sughiti mai bine de 2 zile se opreste cand vrea el.