| Mokhsa a întrebat:

Daca am constipatia, ar trebui sa evit biscuitii inmuiati bine de tot in apa? Tot la panificatie intra si ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Beti apa, cam 2 litri pe zi si consumati fibre (fructe, legume) si nu veti mai avea probleme cu constipatia.

| johnnny123 a răspuns:

Nu am auzit pe nimeni să mănânce "biscuiți înmuiați bine de tot în apă" în afară de rațele de pe lac...

| helpforyou a răspuns:

Nu înțeleg de ce nu mergi la doctor. Pare că ai o problemă de ceva timp.
Din tot ce ai încercat până acum nimic nu a dat rezultate.
Mergi la medic până nu se agravează.

| manuemanoil a răspuns:

Dacă ai constipație, ar trebui să încerci să mănânci alimente care sunt bogate în fibre și să bei multe lichide pentru a ajuta la menținerea unui tranzit intestinal normal. Anumite alimente, cum ar fi biscuiții și alte produse de patiserie, sunt mai puțin bogate în fibre și pot contribui la constipație dacă sunt consumate în exces.

Cu toate acestea, dacă înmuieți biscuiții în apă, acest lucru poate ajuta la mărirea conținutului de apă din intestin și poate ajuta la menținerea unui tranzit intestinal normal. Este important să consumi și alte alimente bogate în fibre și să bei suficiente lichide pentru a preveni constipația.

Dacă ai întrebări suplimentare sau îngrijorări legate de dieta ta și de modul în care poate afecta constipația, ar trebui să consulti un medic sau un nutritionist pentru sfaturi personalizate.