| giulia283 a întrebat:

Ce alimente, fructe sau legume contin mult fier?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ficatul are cel mai mult fier
Mai e si carnea rosie (de fapt orice carne e buns), soia, cereale integrale, spanac etc.

| raMLesS a răspuns:

Iron man mananca toate alea la o masa laughing

| PsyhoChild a răspuns:

Spanacul este o leguma care contine o cantitate mare de fier.
100 mg de spanac au aproximativ 3–4 mg de fier.

| ziptrack a răspuns:

Asa cum a mentionat si Endoryuz, secretul e sa-ti gatesti mancarea intr-o oala facuta integral din fonta (nu fonta combinata cu aluminiu pentru ca aluminiul e toxic).

Daca gatesti mancarea in fonta 100%, fonta va pierde fier in mancare. Tin minte ca intr-o tara din Asia (parca Malaiezia) aveau pobleme cu fierul, iar solutia a fost sa adauge un pestisor din fier in vasul in care gateau.

Gasesti produse din fonta facute in Romania, de foarte buna calitate, aici:

http://magazinproduse-fonta.ro/index.php?route=product/category&path=65

Cat in ceea ce priveste alimentele, cel mai mult fier il gasesti in ficat, organe si carne rosie, dar si in alimente precum fasole, cereale integrale, spanac, seminte, ciocolata neagra, cartofi copti cu tot cu coaja, sfecla rosie, etc.

| giulia283 explică (pentru ziptrack):

Fasolea pastai contine fier?

| ziptrack a răspuns (pentru giulia283):

Http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=134

5% fier DZR (din doza zilnica recomandata) pentru 125 gr de fasole

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Ficatul contine fier, si carnea, ouale.

| TincutaNitu a răspuns:

Alimente bogate in fier:
- oua
- peste
- ficat
- carne de pasare
- migdale
- avocado
- sfecla rosie
- curmale
- alge
- ridichi
- fasole
- linte
- seminte de susan
- cuisoare
- spanac
- cartofi
- tofu
- quinoa
- seminte de dovleac
- zucchini

Acestea sunt doar cateva exemple.