| anonim_4396 a întrebat:

Ce alimente nu am voie sa mananc in timpul sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Preparate incomplet preparate termic, in special. In nici un caz nu ai voie maioneza, creme cu oua crude, lapte nepasteurizat sau branzeturi de la tarani din piata. De evitat fructele de mare si pestele din import, precum si alimentele prajite, mezelurile si alimentele pe baza de carne tocata.

7 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Specialistii atrag intotdeauna atentia viitoarelor mame sa nu consume branzeturi moi, asigurate ca toate produsele lactate pe care le consumi sunt pasteurizate si ca toate produsele de carne, pasare sau peste sunt bine fierte.
alte alimente de evitat sunt: hotdog, carnati, delicatese din carne, mancaruri care contin oua crude, peste crud

| monicaclaudia a răspuns:

Alimente crude : oua, carne, peste, preferribil e de evitat mincarurile prea condimentate prea picante mincarurile prajite si a evita de a consuma mezelurile, si dulciurile,

| yami a răspuns:

Nu stiu de ce se pune accent pe ce se poate si ce nu.se poate orice iti cade bine, atata vreme cat e proaspat, de calitate...sarcina nu e o boala, asa ca, atata timp cat tie ti-e bine cu ce mananci, si copilul e bine. am doi copii, nu m-am oprit de la nimic, am mancat mai multe fructe si legume pentru vitaminizare, si se zice ca si puiucul atunci cand va veni pe lume, va avea fata curata.si crede-ma, asa s-au nascut puii meihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu n-am mancat fructe de mare si am evitat pestele, am auzit ca au o cantitate mare de mercur din cauza poluarii apei... dar mi-a fost foarte pofta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PASTE

| anca_moga a răspuns:

Eu am mancat de toate si bebelusa mea e sanatoasa si frumoasa! Ideea e sa mananci sanatos, ca si cand ai tine o cura de detoxifiere. Si stai departe de tigari, alcool, cafea si excese!

| bogdan_2522 a răspuns:

Mie mi se pare o prostie sa nu mancam unele alimente. Cred ca ce nu cade bine aia trebuie sa mancam, alte vitoare mamici care nu isi permit unele mancaruri nasc copii sanatosi. Asa ca nu trebuie sa ne luam dupa toate prostiile astea sa ne facem zile negre!