| KiraKya20 a întrebat:

De ce nu e voie sa bei ceaiuri de plante în timpul sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Unele ceaiuri din plante nu sunt intr adevar recomandate pentru ca provoaca sangerari, contractii sau chiar avort de exemplu salvia, cimbrul, coada soricelului, pelinul, obligeana, busuiocul cerbilor, levantica. In rest ceaiurile din alte plante nu dauneaza in cantitati mici. Ceaiul de ghimbir si roinita e chiar indicat in cazul greturilor.

| FaraNumePls a răspuns:

N-am mai auzit așa ceva

| aneliram a răspuns:

Pentru că și plantele pot da reacții adverse.

| Staif a răspuns:

Ei, pe asta chiar nu am mai auzit-o!
Este voie, doar ca nu trebuie sa depasesti limita la unele. Sunt 2-3 plante care provoaca avortul. In rest... liber. Dar, cu limita.