| Roza_7332 a întrebat:

Am voie sa iau Nurofen in timpul sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Prospectul medicamentului Nurofen precizeaza, la contraindicatii, ca nu se administreaza femeilor insarcinate sau care alapteaza.

cami
| cami a răspuns:

Nu, nu te incurca! De sunt ata de multe cazuri sindroame Down? candva, undeva, un medicament, un chimical a schimbat structura cromozomiala, si a mai aparut un "element". Elementul [cromozomul] X.
Normal fiind XY-baietel, XX-fetita.
Sindrom Down : XXY, XXX.

| clau44 a răspuns:

Nu! orice medicament este contraindicat în timpul sarcinii! dacă totuşi doreşti să iei un medicament atunci trebuie mergi la medic!

| yasminna a răspuns:

Nu ai voie sa iei medicamente pe parcursul sarcinii. Daca e ceva adreseaza-te medicului.

| JackieSue a răspuns:

Daca te simti rau e clar din cauza sarcinii... ce crezi ca nu s-au chinuit altele mai rau? Mama nu mai auzea in luna a 7-a de sarcina(asa mi-a zis eabatting eyelashes) si n-a luat nimic.

| JackieSue a răspuns:

p. s.:acum aude laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Orice medicament se transmite la făt prin placentă.
În concluzie numai sub atenta supraveghere medicală de specialitate poți lua medicație.
Sănătate maximă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie sa iei nici un fel de medicamente pe timpul sarcini

| stefania_1130 a răspuns:

Din cate stiu eu Nurofenul nu e indicat in sarcina, mai ales la inceputul ei. Dar de ce sa astepti pana pe 13 sa vezi daca esti insarcinata si nu faci un test pentru linistea ta? Eu nu as avea rabdare.

| vulpe a răspuns:

Cel mai bine intreaba un medic. Este recomandat ca in timpul sarcinii sa nu iei nici un medicament (poti lua numai daca ai o problema foarte grava dar numai la recomandarea medicului).