| Reek54 a întrebat:

Ce alimente si bauturi nu trebuie sa consumam atunci cand suntem raciti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Mincarile grele cum ar fi:sarmale,fasole,prajeli...din rindul lichidelor nu se bea :alcool, bauturi care contin CO2, cafea.De preferat ar fi supa de gaina pentru ca este considerata o mincare care face minuni in cazul racelilor,pentru ca este in primul rind un lichid,apoi,este facuta cu legume multe si are vit. iar grasimea din carne este un bun dezinfectant,se consuma mincare usoara,multe legume,iar fructele sub forma de compot daca ai febra,si se beau multe ceaiuri, poti incerca si cu miere de albine amestecata cu scortisoare, in ev.mediu scortisoarea era folosita in loc de medicament pentru gripe, sanatate

| AdelinaC a răspuns:

Poti sa mananci orice atata timp cat nu e rece.Pt imbunatatirea sistemului imunitar mananca miere amestecata cu tinctura de propolis,busuioc si cimbru, eu de cate ori cum racita (in gat mai ales) iau amestecul asta, raceala imi trece foarte repede si nu mai am probleme tot anul.

| Bogdanst a răspuns:

In primul rand se stie alcoolul.Si alimente de genu fast=food snaksuri, chipsuri ce slabeste imunitatea organismlui.Adica pe scurt sa te tratezi, eu ti-as recomanda sa alergi cateva minute si apoi te bagi la un dus cald si apoi bei o cana cu ceai cu miere de albine si lamaie.Si odihna multa.
o zi buna

| Bebu a răspuns:

Nu este nici o restricite cu exceptia alimentelor reci.

| andrey98 a răspuns:

Pai in general nu bea suc bea un ceai(de preferat) sau apa
cu mancarea... mananca ceva sanatos (NU fast-food sau chipsuri)
succes!