| rowergirl a întrebat:

Ce alimente te ajuta sa cresti in inaltime vreau concret alimentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Nu este nici un aliment care sa te ajute sa cresti in inaltime.
Alimentele au rolul de a hrani organismul pentru a se putea dezvolta in mod armonios.
Fiecare persoana are ritmul propriu de crestere in inaltime si acest lucru nu poate fi fortat.
Poti sa faci miscare, care te va ajuta sa te dezvolti armonios si poti sa faci
si gimnastica, mai ales de intindere a bratelor in sus, stand in picioare si sa simti ca-ti intinde si coloana vertebrala.
Este bine sa mananci rational, adica si carne, lapte, branzeturi si legume si fructe dar sa tii seama ca cel putin 30% din hrana sa fie formata din cruditati, pentru a primi vitaminele si oligoelementele necesare pentru un organism in crestere.
Multa sanatate si nu-ti face probleme cu inaltimea, valoarea omului nu consta neaparat in cat de inalt e ci, cum stie sa valorifice calitatile pe care le are si cat de multe stie sa faca.
Un gand bun si multa sanatate.

| andrei1237 a răspuns:

Buna.
Niciun aliment nu te ajuta sa cresti in inaltime.
Pa, pa!

| simomih a răspuns:

Alimentele nu pot decat sa iti ofere aportul caloric necesar pentru o dezvoltare echilibrata.Nu poti influenta cresterea cu anumite alimente ci cu sporturi precum baschet, volei.

| mindcontrol a răspuns:

Cresterea in inaltime este determinata de gene. Iti pot spune ce nu te ajuta sa cresti, respectiv obiceiurile nesanatoase precum fumatul, stresul, lipsa odihnei etc