| XDoctor a întrebat:

Ce analize la sange ar trebui sa imi fac daca imi cade parul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parul de obicei cade din cauza stresului, a inaintarii in varsta, dar si a hormonilor androgeni (secretie crescuta de testosteron). Se poate produce si din cauza ingestiei unor batoane proteice sau a administrarii de hormoni pentru cresterea masei musculare. Se poate trata medicamentos in cazul unor fungi sau microorganisme care produc calvitie areolata. Sau in cazuri severe chirurgical.
Caderea parului poate aparea si datorita radiatiilor UV sau celor de tip Roentgen. Deseori la oameni apare din cauza radiatiilor solare - lucru care nu ar trebui sa aduca multa ingrijorare. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Lipsa unor vitamine din corpul tau pot sa fie cauza caderii parului.Eu am cumparat de la farmacie vitamine special pentru regenerarea parului, si acum nu mai imi cade parul.

| fabiola a răspuns:

Iti poate cadea de la stress dar nu strica sa faci o calcemie si o hemoglobina, oricum medicul tau va stii cu siguranta ce analize trebuie sa faci pentru ca el are fisa ta medicala!

mira
| mira a răspuns:

Ia mai intai legatura cu un medic dermatolog. Cere trimitere de la medicul de familie.

| jadir a răspuns:

De calcemie (vitamine, minerale),paraziti,ficat,colesterol, anemie.
Astea le stiu eu ca afecteaza caderea parului, poate ca mai sunt si alte cauze.

| LoveMe_1523 a răspuns:

Depinde. si eu am avut o problema d genul... imi cadea foarte mult par cu pumnul chiar sh am fost la dermatolog sh mi-a dat un tratament cu revalid si nu mia mai cazut nici un fir de par cativa ani acum mai imi cade dar in cantitati normale

| AdYtZuB a răspuns:

Buna iti cade parul abuziv? daca da sa stii ca poti avea cancer