| RamonaDiana28 a întrebat:

Pentru a afla daca am lipsa de calciu trebuie sa fac analize la sange? Imi cade parul foarte mult. eu cred ca esti din cauza lipsei de calciu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Printre cauzele caderii parului se numara: efecte postpartum, folosirea anumitor medicamente, deficiente nutritionale, infectii, boli endocrine, traume sau cancer. Ar fi bine sa consultati un medic, daca este semnificativa caderea parului. http://www.i-medic.ro/......-tratament

| ElenaSA a răspuns:

Pot fi mai multe cauze.Dar ca sa scapi de idee poti face analiza de sange si apoi sa te indrepti catre un dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iti faci analize de sange si de urina.
Daca ai suficient calciu, du-te la un doctor pentru a afla cauza caderii parului.

| sabrina103 a răspuns:

Poate sa fie asta sau alopecie. Alopecia este boala in care iti pica parul, fara a se stii cauzele.