| BlaBlaBla07 a întrebat:

Ce anticonceptionale cunoasteti care se dau fara prescriptie medicala? Inafara de YASMINE.
Multumesc, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onik91 a răspuns:

Contracept - m. Contraceptie locala. Vezi mai multe delatii pe site-ul lor, sau pe pagina de fb, cu acelasi numewinking

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Imi dai voie sa-ti spun ca esti inconstienta? Cineva ar trebui sa te trezeasca la realitate, nu ma bucur sa fiu eu ala.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In general, ca si pastilutele se iau la recomandarea medicului nu?
Asa si anticonceptionalele se dau in urma unui control ginecologic si apoi se recomanda un tip de protectie.
Cred ca asa ar trebui sa procedezi si tu..fiecare organism reactioneaza diferit
O zi bunahappy

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ar trebui sa existe NICI un fel de anticonceptionale care sa se dea fara reteta!
Sunt medicamente pe baza de hormoni,cu o multime de efecte negative si luate fara prescriptie medicala,in afara riscului la care iti supui organismul,poti ramane inclusiv insarcinata.
Ca sa iei anticonceptionale,mergi la medic,fa-ti toate analizele si,in functie de ele,medicul iti va prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc tie,personal.
Altfel,desi par atat de inofensive,te vei trezi cu kilograme in plus,cu stari de greata si lesin,cu pilozitate accentuata,libidou scazut,ficat atacat, etc.
Nu te juca cu sanatatea ta, nu toate organismele sunt identice si ce se potriveste prietenei tale, nu ti se va potrivi si tie.
Mergi la medic sau foloseste prezervativ, e mult mai sanatos!

Later edit,ca sa-ti descretesc fruntea.
Exista totusi un anticonceptional fara nici un efect negativ si cunoscut de toata lumea:aspirina.
Dar, tinuta intre genunchi.
happy

| mihai69 a răspuns:

Niciunul; pentru orice anticoncepționale e nevoie de consult medical de specialitate.
Singurele produse „anticoncepționale" care se distribuie fără rețetă (deși din păcate sunt de o mie de ori mai toxice, nocive și cu o sumedenie de efecte adverse) sunt cele din clasa „pilula de a doua zi". Sfatul meu e să nu le folosești NICIODATĂ!

| Fatamuntilor a răspuns:

Pasul unu; mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la ginecolog
Pasul doi; cu trimiterea respectiva mergi la ginecolog, faci analizele respective. Degeaba ceri tu un anumit tip de anticocetionale, daca tie ti potriveste altceva.
Efectele negative le-au spus altii, inaintea mea!
Daca efortul ti se pare prea mare si tii la sanatarea ta folositi prezervativ.

Si sa stii ca anticoncitionale nu te fereste de boli!

| sofisis a răspuns:

Daca tii la tine si la sanatatea ta, incetezi sa mai pui intrebari aiurea si te duci la medic ca sa iti prescrie ceva care sa iti faca un minim de rau.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Evita anticonceptionalele, sunt cancerigene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica ceva impotriva conceptiilor? lipsa gandirii de pilda?