| stpu a întrebat:

Somniferele se elibereaza si fara prescriptie medicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Niciodata.
P.S: Am un prieten care a ajuns la spital in coma, de la somniferele naturiste. Nimeni nu poate controla exact ce substante sunt in ele...

| stpu explică (pentru IMC90):

Eu am luat antibiotice cu Vodka si n-am avut nimic, chiar m-am vindecat mai repede, si el de la somnifere a intrat in coma... Poate ca si-a facut droguri cu somniferele si a luat supradoza.

| IMC90 a răspuns (pentru stpu):

Eu am luat xanax cu vodka si n-am avut nimic. Asta in conditiile in care ambele sunt depresoare ale SNC. Nu toate antibioticele interactioneaza cu alcoolul, dar alcoolul potenteaza efectul somniferelor.
Numai ca, xanax e un porodus aprobat de FDA, in timp ce alea de la plafar se pare ca au continut substante dubioase si riscante pentru sanatate (ne fiind verificate de nimeni)

| stpu explică (pentru IMC90):

Xanax, omule? laughing E grav la tine...
Imi pare rau, dar eu ma refeream la somnifere usoare. Ceva care sa te linisteasca, sa-ti alunge emotiile si sa poti dormi, sa te odihnesti. Prefer insomnia si oboseala, decat Xanax.

| IMC90 a răspuns (pentru stpu):

Inseamna ca n-ai incercat Rohypnol laughing
Astea sunt somnifere, nu stiu exact la ce te referi cand zici somnifere usoare thinking

| stpu explică (pentru IMC90):

Astea mi se par foarte puternice.
Nu mai bine raman la iarba si alcool? laughing
Somnifer mai bun si mai sanatos decat sexul nu exista laughing

| onasis1961 a răspuns:

Tot ce face parte din categoria tranchilizantelor nu se eliberează fără prescripţie medicală.

| ellutza a răspuns:

Cele pe baza de plante cum ar fi emocalm da sunt fara prescriptie. Dar pentru disttonocalm sau diazepam se elibereaza doar cu reteta. Evenual sa rogi la o farmacie poti obtine maxim 5 pastile de diazepam, daca e doamna draguta. Bafta

| passarisMB a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic deoarece numai medicul iti spune ce somnifere sa iei daca este cazul si se dau numai pe o reteta speciala.Nu exista somnifer care sa nu fie nociv, majoritatea dau dependenta, dar nu toate si depinde cum sunt luate.M-am gandit intr-o perioada sa merg la medic si sa-mi prescrie niste medicamente o perioada dar afland mai multe am renuntat.Mai bine incearca cu ceaiuri seara.Nu bea cafea sau cola decat dimineata, nu bea sucuri si nu manca ciocolata seara.Baga-te in pat la ora fixa, nu dormi in cursul zilei mai mult de o ora, doua si daca te-ai trezit tarziu nu dormi ziua, mananca ceva usor seara, plimba-te in fiecare zi. Daca reusesti sa adormi de vreo doua ori la o anumita ora vei adormi si in urmatoarele zile tot cam pe la aceiasi ora.Asta daca te bagi in pat, stingi televizorul si stai cu ochii inchisi si te gandesti la ceva placut.Somniferele au efect diferit in functie de persoana.E mai bine sa nu iei si sa reusesti altfel sa rezolvi problema. Extraveralul e un calmant nu e somnifer.

| IMC90 a răspuns (pentru passarisMB):

Sfaturile tale sunt bune, cu urmatoarea precizare :

Extraveralul, pe langa valeriana, contine fenobarbital (un tranchilizant din categoria barbituricelor.)
Barbituricele si benzodiazepinele sunt incadrate in clasa somniferelor.
Rohypnolul este medicamentul de electie in cazurile de insomnie, dar tratamentul trebuie sa fie de scurta durata, intrucat este o benzodiazepina cu afinitate mare pentru toti receptorii centrali, si deci dependenta psihologica se instaleaza foarte rapid.
Din categoria benzodiazepinelor, se mai pot folosi Diazepam sau Xanax (daca tulburarile de somn nu sunt foarte grave)
Din categoria barbituricelor, in afara de fenobarbital se mai foloseste si amobarbital (dar in combinatie cu atropina, propranolol si alcalozi din secara). denumirea comerciala este Distonocalm.
http://antidrog.weboas.ro/dictionar/sedative_somnifere.php

Legat de somniferele naturiste, FDA nu poate controla ce substante contin exact. Pot avea si otravuri (sunt o varianta light a etnobotanicelor)

| BogdanDeva a răspuns:

Ca un sfat sincer, incearca pe naturiste sau consulta un medic pentru medicamentele din farmacii.

Stima.

| Renea_Roxana_1999 a răspuns:

Sfatul meu...incercati Regenon. Sa vedeti acolo ce drog e...
eu am pierdut un litru de sange de la regenon. Dar a fost foarte tare.

| Hilohe_Radu_1962 a răspuns:

Doar cele naturiste