| Ems a întrebat:

Ce ar putea fi daca am durere in partea dreapta, sub coaste? Dau funda. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mya_1054 a răspuns:

Cauza principala a durerii in partea dreapta sub coaste o reprezinta de obicei fierea, dar poate fi vorba si de pietre la ficat, sau litiaza biliara, presupun ca nu e vb de asa ceva, ca ar fi o durere persistenta, permanenta... dar daca e vb despre durere de la fiere, se tine regim, fara prajeli si fara grasimi, se beau ceaiuri hepatice care sa contina si rostopasca pentru dureri(atentie ca daca bei mult ceai de rostopasca devine toxic, doar 1 lingura la cateva ore)drenoare de fiere, tot ajutatoare sunt si grefurile ca dreneaza fierea, la fel si sucul de ridiche neagra.Incearca intai cu regim si fructe bune drenoare de fiere, odihna si nu uita sa nu stai nemancata ca fierea nu secreta lichidul acela subtire si fluid verzui, daca stai nemancata, iar daca mananci grasimi si prajeli va fi gros, nefluidificat si va da dureri, iar inelul se va strange si nu va putea fi eliminat lichidul din fiere, asa ca tine regim momentan, iar cand ai dureri tine o sticla cu apa calda pe partea unde te doare ca sa se moaie lichidul si sa il faca sa treaca mai departe din fiere.Sanatate!

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Acolo sunt ficatul si fierea.Atunci cand te doare fierea, te doare si capul si durerea iradiaza si in dreptul rinichiului in spate!

| Cσσкiє a răspuns:

Acolo este ficatul. Dacă te doare şi nu ai doctorii prin casă, mănâncă vreo 2- 3 banane sau dizolvă o linguriţă de zahăr în puţină apă, bea şi stai mai mult la orizontală. Cel mai bine ţi-ar prinde un control medical, nu poţi şti niciodată.

| shadovv a răspuns:

Daca durerea apare cand faci miscare este asa zisa splina ( o bula de aer blocat la una din buclele intestinului tau), sfat: oprestete din miscare si stai un minut pe vine.

daca durerea apare din senin probabil e constipare sau ceva mai grav. Bafta!

| Petronela a răspuns:

Pai cred ca apendicita.

| fluturasul a răspuns:

Posibil apendicita

| Maiabsolutcavodka a răspuns:

In partea dreapta sub coaste se afla ficatul.Deci ficatul te doare si poate fi din mai multe cauze.

| AdelinaTimis a răspuns:

Uite, poti sa te uiti si aici: http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-sub-coaste.php. Am vazut ca au niste informatii foarte utile.

| Arynor a răspuns:

I-ti va trece de la sine.

| Spark_5663 a răspuns:

Ficatu. daca durerea e mare si persista du-te la un medic, daca e mica si apare din cand in cand verificati alimentatia, in cazu in care fumezi reduu din tigari, sau daca bei mult pepsi sau cola las-o mai usor big grin