| cinevadepetpu a întrebat:

Ce ar trebui sa mananc si ce nu ca sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| KoNeTi a răspuns:

Pai iti voi spune o dieta mai... Ciudata.
De exemplu mananci o zi fructe dar numai fructe. A 2-a zi mananci doar patiserie dar numai patiserie. A 3-a zi mananci legume dar doar legume. Si tot asa.Metoda asta a fost folosita si de vedete. Succes

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Ionait a răspuns:

Slabesti atunci cand esti pe deficit caloric si indeplinesti totalul de macronutrienti in acelasi timp. Poti sa mananci numai carne si sa slabesti (vezi dieta Keto). Poti sa mananci numai mere dar daca esti pe surplus caloric o sa te ingrasi.

Calculeaza de cate calorii ai nevoie zilnic. Din acel total scade undeva la 2-300 de calorii maxim (sa zicem ca esti o fata pe la vreo 20 de ani).

Ce ti-a spus KoNeTi suna putin a ciclarea carbohidratilor si un efect de cleansing. Merge pentru o slabire rapida dar nu ti-as recomanda-o mai mult de 6-7 zile.

| VladHelp a răspuns:

Fara chipsuri, ciocolata odata la saptamana (MAXIM) la scoala: sandwich facut in casa si cate un iaurt simplu pe zi
si bineinteles exercitii inainte de culcare.

| MihaelaMaria85 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti sfatul meu este sa renunti la paine, dulciuri, sucuri dulci(indiferent sa cu carbogazoase sau nu), apa minerala, fainoase (paine, paste, produse de patiserie) si carnea grasa.
Eu iti recumand sa mananci iaurt/sana/lapte cu fulgi de porumb, paine prajita (daca vrei sa mananci paine), supe, tocanite, salate, friptura slaba.

Incearca sa mananci la interval de 3 ore pentru ca mancarea sa aiba timp sa se digere.Iti recomand sa nu mananci dupa ora 6 iar ultima masa sa fie bazata pe ceva usor, fructe, legume iaurt.
Si nu uita sa mananci din toate cate putin!
Si fa si exercitii pentru slabit.Iti recumand acest program http://www.youtube.com/channel/UCZwyg2EuoG-N0w5TmB0Aivw
Chiar daca la inceput este greu rezultatele vor aparea.

Mult noroc in cele propuse!

| cinevadepetpu explică:

Am 11 ani si 8 luni si 39 de kg. Vreau sa ajung la 30 de kg. Stiu, toata lumea imi zice ca sunt slaba dar eu nu cred asta. Va rog sa ma ajutati.

| cinevadepetpu explică (pentru MihaelaMaria85):

Daca mananc paine prajita, care ar fi diferenta daca as manca paine normala?