| Slovcehov a întrebat:

Ce ar trebui sa stiu inainte sa ma apuc de alergat ca sa nu ma accidentez si asa mai departe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Intai de toate faci incalzire, nu te apuci sa alergi din prima pentru ca risti sa faci intindere sau mai rau ruptura musculara care sunt mega pacatoase, te recuperezi greu la astea iar calitatea vietii e ingreunata ca vei sta la pat, esti atenta la drum sa nu te impiedici sa cazi, iei incaltaminte lejera de alergat ca sa nu ai probleme cu picioarele, gasesti pe la Decathlon sau Deichmann adidasi foarte buni pentru alergat, daca te stii ca nu prea duci la efort o iei progresiv, tii o viteza constanta, mai faci si pauze de hidratare, la inceput o sa obosesti repede ca nu ai rezistenta daca nu esti obisnuita sa faci asta, dar cu cat exersezi o sa capeti si rezistenta la efort. Cam astea fiind spuse, asfalt usor!

3 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Ce accidente, poate ai vreo problema legata de pozitionarea picioarelor. Nu purta incaltaminte cu talpa alunecoasa.

| UserRo10 a răspuns:

Incalzirea este sfanta. Fa o incalzire de 10 minute la tot corpul si foloseste incaltaminte de alergat si echipament adecvat

| manumescvally a răspuns:

Trebuie să îți cumperi niște plasturi să îi pui pe sfârcuri să nu se frece de tricou când alergi. Crede-mă, o să usture.