| Sweetllemon a întrebat:

Ce as putea face ca sa nu mi se mai exfolieze unghiile? am folosit tratamente. dar degeaba.straight facestraight face. unghiile mele sunt foarte moi si se rup si repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miriam a răspuns:

Nu lua medicamente asa dupa ureche daca nu ti le-a prescris dr, incearca cu ulei de masline cald, tamponand unghiile cu un tampon de vata sau tinand circa 10 minte unghiile in ulei de masline cat de cald poti.

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Incearca si masaj local cu ulei de masline si suc de lamaie. Ai facut analize?, ai fost la dermato? >> Nu uita ca sunt bolnavi! - nu boli, adica la fiecare, cauzele determinanate pot fi altele, in functie de niste particularitati strict individuale! Vezi sa-ti faca o anamneza k lumea, da?! Si da-i tu numa` cu fructe si legume din plin, c-o fi bine! Sanatate multa!

eileen
| eileen a răspuns:

Eu aveam unghii de invidiat, nu mi se rupeau, le puteam lasa lungi pana intr-o zi cand au inceput sa se exfolieze si arata urat daca nu le tai. Nu stiu ce s-a intamplat, nu mi-am schimbat dieta, nu am facut nimic deosebit. Pur si simplu nu mai am calciu. Ia niste suplimenti pentru calciu si vitamine pentru par si unghii, le gasesti in farmacii. Tine-le scurte un timp.

| LoryM22 a răspuns:

Consuma cat mai multe frunte si lactate, ai lipsa mare de calciu.Sanatate.

| capricc a răspuns:

Citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...

| andreeea a răspuns:

Si ale mele la fel. urasc asta...sad