| Laiyla a întrebat:

Ce as putea face pentru a nu mai manca seara / noaptea? De exemplu acum poftesc la orice vad si e tarziu, e un obicei prost. Nu mi-e foame, mi-e doar pofta, as rontai ceva si de plictiseala si stiu ca nu e bine. Nu imi e de kilogramele in plus, ci de fiere. Am avut o criza de fiere din cauza ca mancam tot asa in prostie si nu-mi respectam mesele + destula cafea si nu mai vreau sa am din nou prea curand. Beau multa apa, dar nu ajuta la diminuarea poftei...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Bea un pahar mare cu apa, eventual cu lămâie, și îți trece.

| RAY a răspuns:

Manca ceva proteine, carne sau cartofii fierti asta face ca foamea sa numai fie

| Elena9328 a răspuns:

Cum reduci pofta de mancare

Ti-e foame tot timpul si simti ca la o ora dupa ce ai mancat stomacul iti face scnadal? Este unul dintre motivele pentru care te ingrasi si nu reusesti sa respecti nicio dieta. Uite cum reduci pofta de mancare.
pofta de mancare
De ce iti este foame

Fie ca ai stomacul gol, fie ca doar iti este pofta de ceva, ai chef sa mananci. Riscul este ca atunci cand stomacul nu este gol si mai mananci ceva, sa se mareasca. Daca stomacul este gol, el va transmite un mesaj creierului, care va crea senzatia de foame.

Ca sa verifici daca ti-e foame pentru ca ar trebui sa mananci, bea apa. Daca dupa ce bei apa stomacul inca mai face zgomote, inseamna ca nu ai mancat coresct la ultima masa si ai nevoie de energie.

Alimentele care umplu stomacul

Ca sa fii satula la sfarsitul mesei si sa nu ti se mai faca foame la o ora, doua dupa ce ai mancat, trebuie sa consumi alimente care umplu stomacul.

Mananca fructe bogate in pectina, cum ar fi marul, care se umfla in stomac in prezenta apei. Si legumele gatite au acelasi efect. Iar pentru ca la creier sa ajunga semnalele de saturatie, trebuie sa mesteci alimentele.

Daca iti este mult prea foame intre mese, poti lua o gustare. Aceasta nu trebuie sa incarce stomacul. De exemplu, poti alege fructe uscate.

Nu sari peste micul dejun

Micul dejun chiar este cea mai importanta masa a zilei. El va regla celelelte mese. Daca nu iei micul dejun corect risti sa apara un deficit energetic si sa ti se faca foame la ora 11. Dupa aceea iti este foame toata ziua, rontai ceva si nu te vei mai opri din mancat.

Mananca cereale sau paine integrala cu unt si un fruct intreg, nu suc.

Mananca incet

pofta de mancareCa sa iti fie mai putin foame, trebuie sa mananci incet. Asta pentru ca papilele gustative legate la creier ii trimit un mesaj ca sa-l faca sa inteleaga ca stomacul este plin, dupa 20 de minute. Mancand incet, inghiti mai putina hrana, iar creierul transmite mai rapid senzatia de satietate. Mancand repede, risti sa mananci mai mult dcat ar trebui si sa maresti stomacul, de unde va aparea si pofta de mancare mai mare.

Introdu aici adresa de mail si aboneaza-te la noutati
Apa nu este o solutie

Apa reduce pofta de mancare pe moment, nu si foamea. Nu are rost sa bei multa apa inainte de masa ca sa diminuezi foamea. Apa va umple stomacul si va lasa loc putin mancarii, dar se va elimina rapid. Astfel, foarte repede dupa ce ai mancat va aparea foamea. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa consumi macar 1, 5 l de apa pe zi.

Fa-ti placere

Daca vrei sa reduci pofta de mancare, nu inseamna ca trebuie sa te frustrezi. Atunci cand hrana intra in contact cu papilele gustative, acestea eliberea endorfina, hormonul placerii care ajunge direct in creier. Te va invada un sentiment de plenitudine, pe care nu trebuie sa il ratezi. Daca profiti din plin de ceea ce manaci, vei resimti mai putin nevoia de a manca mult.

Concentreaza-te pe ceea ce manaci. Daca mananci ciocolata uitandu-te la televizor, vei fi concentrata pe imagini si nu vei profita de savori, deci vei fi tentata sa mai iei o bucatica.

Mananca mai putin ca sa reduci dimensiunile stomacului

dimensiuni stomacEste adevarat ca daca mananci mai putin reduci dimensiunile stomacului. Daca mananci mult si repede stomacul se va umple si isi va mari volumul, iar senzatia de foame va aparea mai repede.

Incearca sa mananci mai putin ca sa-ti obisnuiesti stomacul cu cantitati mai mici.

Va fi nevoie de timp si de perseverenta. Stomacul se poate micsora dupa 2 sapatamani, dar vei avea nevoie de 2-3 luni pentru ca organismul sa se obisnuiasca.

| MajinVegeta a răspuns:

Culca-te mai devreme.winking