| anamaria97 a întrebat:

Ce as putea folosi ca unghiile mele sa nu se rupa? fundita pentru cel mai bun raspuns.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xMoonlight a răspuns:

Buna! Si eu aveam unghiile foarte slabe si nu le puteam mentine lungi dar am trecut peste asta cu ajutorul a doua produse: am folosit lac intaritor de unghii de la farmec cu vitamina B1, pe care il foloseam inainte de a ma da cu lac si ulei de ricin care l-am folosit inainte de culcare aplicandu-l pe unghiile mele cu o pensula de la un lac incolor.Ai grij ca dupa ce folosesti pensula sa o speli si o bagi inapoi in lacul respectiv. Sper sa incerci aceste metode deoarece la mine au dat roade si acum mi le mentin cat vreau eu de lungi si nu se ruplove struck Succes :* O zi buna

7 răspunsuri:
| Miuriel a răspuns:

Tai cateva felii dintr-o lamaie si o storci intr-un pahar.Iei un disc demachiant si il imbibi in suc, dupa aceea il aplici pe unghii si il lasi sa se usuce.Vei observa rezultate de la prima folosire!
Sper ca ti-a fost de ajutor!

| Alice a răspuns:

Ulei de ricin. nu e foarte scump :*
3 lei sau incalzeste ulei de floarea soarelui/masline dar nu foarte mult si aplica pe unghi. si pune intr-un bol o jumatate de lamaie stoarcea si apoi stai 5-10 min cu degetele in acel bol. :O3.

| PinkDea a răspuns:

Intaritor de unghi sau Oja daca nu merge cu astea du-te la medic probabil ai o lipsa de calciu in corpwinking

| Lorena_9308 a răspuns:

Eu folosit un fel de lac de unghii de la farmec cu vitamina B5. de fapt nu e lac e o substanta care se absorbe in unghii, dar mie mi-a intarit foarte bine unghiile si nu e scumpa, e in jur de 5-6 lei si o gasesti in farmacii.mai poti incerca sa-ti imoi unghiile in ulei de masline caldut, pentru cateva minute sau in zeama de lamaie insa la mine nu prea a functionat... sper ca ti-am fost de folos

| Andreea14Bianca a răspuns:

Si eu am exact aceeasi problema! unghiile mele se rup pe parti, iar dupa aceea trebuia sa le tai de tot, se rup pe margini, si daca le tai uneori imi ajunge pana in viu...
Am incercat de curand o crema pentru unghii de la Sebamed, Hand+Nail Balm. e super bun. eu am fost la dermatolog pentru chestia asta. si mia recomandat crema aceasta, chiar are efect si unghiile cresc mult mai repede si se si intaresc,. de rup nu se mia rup deloc numai daca le agat eu in ceva... dar in rest e super ok. si crema e buna si pentru maini. :X poti cauta la farmacie nu e foarte scumpa la SensiBlue de exemplu eu de acolo am luat-o. Are efect!
Funda?

| Amyyyyyyy a răspuns:

Uleiul de ricin poate fi toxic decy nu e indikat mai...Asak poti sa te duci la farmacie si iti dai niste pastilute pentru intarirea unghiilor pe baza de plante nu ii neaparat sa mergi la doctor dar ii spui problema farmacistei si ea te ajuta cu placere asa cum am facuts i eu. fundapuppy dog eyes?

| •• a răspuns:

Cred ca ai lipsa de calciu.bea lapte mananca produse lactate sau daca nu ia cateva vitamine sunt necesare in vremea asta iarna-primavara