| MoiraBurton a întrebat:

Metode pentru a face unghiile sa creasca mai repede? Voi cum va mentineti unghiile sanatoase? Cum as putea sa le fac sa nu se mai rupa? Cel mai elaborat raspuns, primeste funda!:*

6 răspunsuri:
| Lady.Love a răspuns:

Buna!
Uite aici 10 lucruri care te vor ajuta sa iti mentii unghiile lungi:
http://sunafterstormblog.blogspot.com/......lungi.html
Sper sa-ti fie de folos :)

| SaschaM a răspuns:

Citeste articolul asta si aplica sfaturile de acolo :) http://mypsychonails.blogspot.ro/......ls-so.html Daca iti formezi obiceiul de a-ti hidrata cuticulele in fiecare zi, tot timpul nu vei mai avea probleme cu unghiile niciodata :P

| KatlynKim a răspuns:

Eu folosesc ulei de ricin. E foarte bun. Ajuta la cresterea unghiilor si le hraneste. Pur si simplu il aplic unghii (curate, fara oja) cu un betisor de urechi si stau asa cam 30 de minute. Cateodata le masez, alteori mi-e lene laughing
Incearca si ai sa vezi rezultate.

| IreneMay a răspuns:

Mai nou am aflat ca daca stai mult cu mainile in apa pe langa faptul ca ti se inmoaie unghiile, iti si cresc. Foloseste un lac de unghiile sa ti le protejeze sau pur si simplu o oja care nu sare atat de repede dupa unghii, gen Kallos.Si trebuie sa nu te gandesti mereu ca nu-ti cresc unghiile. Ai grija de ele si uita ca te preocupa asta. happy (Kallos au doua tipuri de oje: una care se usuca repede sau sare repede si alta care se usuca mai greu si tine mai mult).Le-am incercat pe amandoua si cea care se usuca mai greu e mai buna pentru ca ti le protejeaza si de razele UV. happy

| emiliaa07 a răspuns:

Buna,
Eu una mi-am pus unghii cu gel de 2 ori, iar dupa am regretat amarnic, tote unghiile imi erau ca si o foita de tigara, subtiri si mi re rupeau pana in carne.
Am reusit sa mi le refac cu un tratament simplu, ulei de masline caldut sa il pui intr-un bol si sa stai cu varful degetelor in el vreo 15-20 de minute(daca ai timp poti sta si mai mult)
Sper sa te ajute si pe tine!

| amaliutza1234 a răspuns:

5 solutii pentru ca unghiile sa creasca mai repede

1. Ingrijeste-ti unghiile. O manichiura adecvata este esentiala pentru ca unghiile tale sa creasca mai repede. Protejeaza-le cu un strat subtire de lac transparent sau cu o oja. Sa stii ca ajuta la crestrea unghiei! Este recomandat sa alegi un lac de unghii de calitate!

2. Masajul este benefic pentru cresterea unghiilor. Un masaj de cinci minute in fiecare seara poate stimula cresterea unghiilor, prin imbunatatirea circulatiei la nivelul mainilor. Aplica o crema hidratanta si maseaza usor fiecare deget, unghia si cuticula.

3. Fereste-ti mainile de temperaturi scazute. Unghiile cresc mai repede in zonele cu clima calda. Iarna, protejeaza-ti unghiile cu manusi ca sa mentii circulatia sangelui la un nivel optim. In acest fel, unghiile vor creste mai repede.

4. Imbunatateste circulatia sangvina la nivelul unghiilor cu ajutorul unor activitati zilnice: scrisul la laptop, cantatul la pian, pictatul, gradinaritul sau orice alta activitate care iti face placere si iti solicita mainile.

5. Aplica un tratament natural pentru cresterea unghiilor. Exista o multime de ingrediente care ajuta la cresterea unghiilor de la ulei de masline si suc de lamaie si pana la ulei din seminte de in si ulei de migdale. Tamponeaza-ti unghiile cu aceste remedii saptamanal si vei vedea rezultatele!

Daca ai probleme cu unghiile pune in aplicare acesti pasi pentru ca unghiile tale sa creasca mai repede si poarta o oja la moda!
acum funda daca merit