| Miha a întrebat:

Ce as putea manca daca mi-am propus sa slabesc? Sau daca stiti o dieta rapida si de folos as vrea sa o vad si eu happy Chiar daca sunt pe principiul fara dieta happy >Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Buna,
O dieta este o responsabilitate mare. Trebuie sa te abtii de la multe bunatati care obisnuiai sa le mananci. Nu iti recomand nicio dieta de pe internet, sunt false si sunt numai minciuni.
Du-te la un nutritionist bun, daca ai, daca nu iti faci. El iti va prescrie o dieta numai pentru organismul tau.
Fiecare organism este diferit. Nutritionistul iti prescrie exact si clar. Dietele internetului, sa nu crezi ca sunt postate chiar de un nutritionist. Aceste diete,, minune" sunt groaznice. Te infometezi si te si imbolnvasti. Vrei sa iti faci un bine sa slabesti, si te imbolnavesti. Ditele de pe internet nu sunt suportate de orice organism.

Sper ca te-am ajutat!
Pa, pa!
Succes! Sper sa slabesti cat vrei.

4 răspunsuri:
| kareina a răspuns:

Multe fructe in special gref, legume, doar 1-2 felii paine pe zi, fara carofi, ciorba varza.

| ΣleƙtrᴓRaccȍȍN a răspuns:

Daca ai sub 15 ani nu-ti pune problema slabitului. concentreaza-te pe o alimentatie cat mai bogata ca sa iei cat mai mult in inaltime pentru ca cresterea in inaltime "slabeste" cel mai mult

| Someonelikeyou a răspuns:

Poti sa mananci salate si poti sa faci exercitii de slabit.

cum ar fi: abdomene, extensii, genoflexiuni.mai multe.
happy

| sweethart a răspuns:

Buna eu una nu cred in dietele rapide pentru ca au efect doar pe moment eu tin de cativa ani o dieta care intr-adevar e pe termen lung dar da rezultate deosebite daca este tinuta ca la carte dieta este urmatoareaZiua 1: Proteine
Pranz: Carne fiarta sau fripta: 3 felii (200g).
In loc de carne se pot consuma 3 oua fierte sau prajite, sau branzeturi/cascaval.
1 felie de paine, salata fara limite (fara ulei).
Dupa pranz trebuie obligatoriu consumat 200 ml supa fara taitei.
Lactatele se pot consuma doar in aceasta zi.
Cina: la fel ca la pranz, dar fara supa. Atentie! se consuma aceeasi mancare ca la pranz.
Ziua 2: Legume
Pranz: Orice fel de legume, verdeturi (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi, etc) obligatoriu fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion.
1 felie paine, salata dupa gust.
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici.
Ziua 3: Carbohidrati
Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii.
Cina: o felie mai mica de tort/prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 globuri inghetata. Obligatoriu o felie de ciocolata de menaj.
Ziua 4: Fructe
Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata.
Cina: La fel ca la pranz.
Alte lucruri de stiut:
Pe parcursul dietei, o data pe luna trebuie obligatoriu tinuta o zi in care se bea doar apa; aceasta zi trebuie sa urmeze dupa ziua de fructe, dupa care continuam cu ziua de proteine.
Cafeaua si ceaiul se pot consuma in orice cantitate, fara zahar si lapte.
Dupa terminarea dietei poti manca normal, dar pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa consumam doar fructe. Daca in aceste 90 zile mai slabesti inca 3 kg, inseamna ca schimbarea a avut loc in organism
Nu se poate sari peste nimic din meniu, deoarece fiecare aliment isi are rolul sau, si daca nu le consumam pot aparea carente care pot duce la infectiuni.
De obicei nu obisnuim sa mancam doar fructe la micul dejun, dar din acestea, organismul extrage prima data zaharul integral care hraneste si intareste sistemul nervos.este foarte usor de tinut
daca te hotarasti sa urmezi aceasta dieta iti doresc succes!