| StrongHeart a întrebat:

Ce beneficii sanatoase cunoașteți legate de sfecla roșie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O foarte buna intrebare, la care as adauga un foarte bine punctat.

Ai spus "cunoasteti", motiv pentru care spun ce cunosc eu. Eu stiam ca este buna pentru tensiune, in rest nu prea m-am gandit la ce ar mai fi buna. Deci din partea mea, stiu ca este buna pentru tensiune big grin

Daca intrebai ce beneficii are sfecla rosie, fara cuvantul "cunoasteti", as fi cautat acum pe internet si as fi scris asta:
"Prin continutul ei bogat in fier si vitamina C, sfecla favorizeaza cresterea nivelului de hemoglobina din sange. Anemia si alte boli grave ale sangelui pot fi ameliorate prin consumul zilnic de sfecla rosie, care contribuie si la intarirea peretilor vasculari. Sfecla rosie consumata in mod regulat previne si trateaza leucemia, cancerul pulmonar, colon-rectal si cel gastric datorita faptului ca aceasta este bogata in substante antioxidante. Radacina de sfecla rosie face minuni in cazul cancerului de prostata sau de san, precum si in cancerul testicular. Sucul de sfecla rosie, pe langa beneficiile aduse organismului, este si un aliat redutabil in boli grave, precum cancerul, si in ameliorarea efectelor chimioterapiei si radioterapiei." Sau doar sa zic asta.

Acum ca ai adus vorba, ar trebui sa consum si eu mai multa. Seara faina si sanatate!

| Yuoia a răspuns:

Contine fier si ajuta mult in anemie.
Verificat in familie.

| StrongHeart explică (pentru Yuoia):

Am o intrebare.Si vinul in moderatie(1-2 pahare pe saptamana sa zicem) ajuta la anemie?

| Yuoia a răspuns (pentru StrongHeart):

Se spune ca vinul negru. Dar nu e verificat de nimeni. Depinde probabil si de soi. E numai o supozitie.
Dar sigur nu cel alb, roze sau cate mai sunt.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Dar pentru anemie, sigur mai este buna si urzica, spanacul. Gatite in fel si chip nu numai ceai.