| DaciaRomania a întrebat:

Ce cantitate de apă consumați zilnic, aprox? Eu in jur de 2 litri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariaJust a răspuns:

Majoritatea recomandărilor sugerează că un adult ar trebui să consume între 2 și 3 litri de apă pe zi. Totuși, cantitatea exactă depinde de mai mulți factori, precum vârsta, sexul, nivelul de activitate fizică și condițiile climatice.

În zilele caniculare cum sunt in perioada asta sau atunci când faci mult exercițiu, s-ar putea să ai nevoie de mai multă apă. E important să asculți semnalele corpului și să te hidratezi corespunzător.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Apa exista in orice aliment pe care il mananci. Deci nu socoti doar ce bei la propriu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce importanță are pentru d-ta cât consum eu, chiar?

| DaciaRomania explică (pentru sadrian46):

Să mă compar cu alții...ce e rău?

| sadrian46 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Nu este rău, dar este folositor? Nici un cal nu poate fi forțat să bea mai multă apă decât are nevoie, și nu are nevoia să se compare cu alții.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu nici nu tin evidenta. Cand imi e sete, beau. Nu are rost sa imi umplu capul cu informatii inutile. Mai ales cand stiu, ca organismul meu, ma anunta din timp atunci cand sunt probleme.

| sammie a răspuns:

1 litru. Nu ma deshidratez repede.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu contează cantitatea, ci modul în care te rehidratezi. Dacă bei o cantitate mare de apă în timp scurt, poți să ai probleme de sănătate, chiar deces. Există un caz recent al unei femei care a decedat din această cauză.
Eu pe timp de vară, de vreo 3 ani, de când știu de această pastilă, zilnic am luat o pastilă efervescentă de Litorsal. Ajută foarte mult, pe lângă apa pe care o consum zilnic.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

1 bax la munca un bax acasă mereu îmi iau azi am băut 3 litri până acum 2 bidoane de 1, 5 litri unul avea 2 am băut până acum se face 3 litri

| liliana77any a răspuns:

1.5 l-2 l depinde de zi si cat de sete imi este.
Cateodata in loc de apa beau ceai.