| Reeve a întrebat:

Ce cauzează paralizia în timpul somnului și cum se explică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Eu stiu doar ca la mine a disparut complet dupa ce am citit o carte despre vise lucide.Inainte mi se intampla aproape in fiecare seara sa ma trezesc in situatia respectiva paralizat si constient.
Dupa ce am citit cartea respectiva am constientizat ca ma aflu intre cele doua lumi cea a viselor si cea "reala".
Acum pot sa experimentez la comanda visul lucid deoarece nu imi este teama de nimic, in mod special de proiectiile mentale cu care literatura biblica ne ameninta de cateva mii de ani.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eliberare de melatonina deficitara, dar nu e doar aia. Relatia sis nervos parasimpatetic- simpatetic nu functioneaza cum trebuie

| Cksihja a răspuns:

Creierul trimite un semnal de relaxare mușchilor pentru a împiedica corpul să se miște necontrolat în timpul somnului. Persoanele care nu fac asta se numesc somnambuli, ei se deplasează inconștient pe timpul nopții fiind mai ales atrași de lumină. Unii oameni pot vorbi dar frazele sunt în mare parte nedeslușite.
Uneori oamenii se trezesc când încă se află în faza de relaxare și experimentează aceeași senzații ca paralizia coșmarurile fiind frecvente în acel moment, majoritatea oamenilor au experimentat acest fenomen chiar și de mai multe ori.
Trezitul în această perioadă apare în mare parte atunci când corpul ajunge într-o poziție riscantă care diminuează fluxul sanguin sau respirator, oamenii luptând practic pentru ași recăpăta poziția normală, coșmarurile frecvente incluzând senzația de înec și sufocare.