| emima a întrebat:

Ce conditii ar trebui sa indeplinesc pentru a putea deveni donator daca am anemie gastrita si hipotensiune pot dona?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bloo2 a răspuns:

Ai varsta cuprinsa intre 18 si 62 ani;
Ai o greutate corporala minima de 50 kg;
Ai tensiunea arteriala maxima de 20 mmHg iar minima 10 mmHg;
Nu ai afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer;
Au trecut 60 zile de la ultima donare.

...:d asta am gasit pe net

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Priul lucru iti testeaza hemoglobina. Daca nu este buna, nu te lasa sa donezi.

mlm
| mlm a răspuns:

Cu siguranta din cele relatate de tine nu poti fi donator, ai anemie in primul rand, este cel mai importanta sa ai hemoglobina foarte buna si sa corespunzi celor scrise de bloo2.

| elena a răspuns:

Sa fii sanatos, ceea ce iti doresc din tot sufletul.
Gandul tau de a dona sange este nobil si ai vrea sa donezi pentru ca te gandesti ca la randul tau, poate /Doamne fereste!/ ai avea si tu nevoie vreodata.
Eu zic sa te sfatuiesti cu medicul de familie, este singurul care iti cunoaste bolile si evolutiile lor si totodata iti si poate recomanda daca sa faci acest lucru. Eu, incaodata iti doresc multa sanatate.

| nonni a răspuns:

Depinde ce donator vrei sa devii. la sange da, sunt restrictii.
dar daca te referi la registrul donatorilor onorifici (celule stem si maduva) sunt altele. nu cred ca e importanta anemia gastrita. din moment ce nu dai sange, ci doar se recoletaza din sange celule.