| andreea_8479 a întrebat:

Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a putea dona sange? un prieten foarte bun a avut un accident de masina sambata...acum este in coma sh u reactioneaza la tratament la nimiccrying...as vrea sa pot face cv pentru el...macar atatcryingsadsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Vb cu doctori si roaga-te la Dumnezeu sa se faca bine.

| Leea1234 a răspuns:

Parerea mea e ca singura conditie e :sa fi sanatoasa!
sa nu ai vreo boala, si daca vrei sa donezi sange pentru prietenul tau, sa ai aceeasi grupa de sange!
daca vrei sa donezi, pentru cine are nevoie, te duci la centru, donezi, si ei vor administra sangele tau, la cine are nevoie de el!
mai stiu ca nu prea e indicat sa donezi sange prea des! se spune ca provoaca dependenta(nu stiu sigur)
oricum cei de la centru te vor informa! iti vor spune ei care sunt conditiile!
sanatate tie ...si in special amicului tau!

| emima a răspuns:

Poi n-ar trebui sa ai nici un fel de probleme de sanatate

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

http://www.atentie.info/......rticol.php
intra aici si vei afla mai multe.
Sanatate prietenului tau.

| gabitza05 a răspuns:

Andreea fi optimista, isi va reveni ca doar e tanar si daca va fi absolut necesar presupun ca te vor lasa sa donezi sange chiar daca nu ai 18 ani. dar sa speram ca nu va fi nevoie si isi va revenihappy

| pepe a răspuns:

În primul rând trebuie să ai peste 18 ani, să nu fi avut boli contagioase(hepatită), greutatea peste 50 kg, tensiunea mai mică de 100/200(de preferat între 70/120 şi 90/140), fără operaţii de ulcer boli de piele sau boli pulmonare.

| andreea_8479 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi...am pana in 18 ani cred ca nu voi putea sa ii donez.insa eu totusi spercrying
va multumesc inca o data

t astept acasa MEI... E GREU FARA TINE! cryingcrying

| Dan a răspuns:

Mai bine intreaba pe Laur (www.contraboli.ro) .

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Este bine de stiut ca puteti deveni donator indiferent de grupa de sange pe care o aveti, dar trebuie sa indepliniti mai multe conditii:
sa aveti varsta cuprinsa intre 18 si 60 de ani si sa fiti perfect sanatosi
sa fiti odihniti si sa nu fi consumat bauturi alcoolice, cu 48 de ore, inaintea recoltarii
greutatea femeilor trebuie sa depaseasca 57 de kilograme, iar a barbatilor 60
sa nu fi avut herpes si sa nu fi suferit de TBC, hepatita sau malarie
sunt respinse si persoanele alergice, care au fost racite, sunt sub tratament si care s-au vaccinat in ultimele doua saptamani
femeile nu trebuie sa fie la menstruatie, sa fi nascut sau sa fi alaptat un copil
nici persoanele care au suferit interventii chirurgicale in ultimele sase luni nu sunt acceptate ca donatori
este foarte important ca inainte cu 48 de ore de a dona sange sa nu consumati bauturi alcoolice si alimente bogate in grasimi. Trebuie sa mancati in dimineata recoltarii si sa consumati cat mai multe lichide
la plecarea de acasa, nu va uitati buletinul sau cartea de identitate!

http://www.cancan.ro/2007-05-11/Facilitati-pentru-donatorii-de-sange.html

| cristi27 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fi sanatoasa din toate punctyele de vedere, daca indeplinesti lucrul acesta poti dona pentru oricine, dar ca sa donezi pentru amicul tau trebuie sa fi in primul rand compatibila cu el la grupa de sange.Imi pare f rau pentru amicul tau si sper din toata inima sa se faca bine papa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu aveti boli infectioase si sa aveti aceeasi grupa sanguina cu el.

| Aiamica a răspuns:

Mei?
andreea?
e vorba de accidentul de la magurele?raised eyebrows

| criss_4477 a răspuns:

Ceau Andreea,
Ca sa donezi sange tb sa ai peste 18ani in primul rand, sa nu fi avutHepatita in tinerete. Dar cand ajungi la centrul de recoltare sa spui ca donezi sange pentru colegul tau(ii zici numele) sa nu fii la ciclu si sa nu fi avut ciclu inainte de a dona. O sa completezi acolo niste date si iti face dosar cu nr de inregistrare.Si numai la 3sau 6luni mai poti dona sange tu. Eu stiu ca am donat sange pentru matusa mea care era bolnava de cancer si stiu cum am procedat.
Ii doresc multa sanatate prietenului tau si ajutal daca poti!

| edy_5408 a răspuns:

Buna!
si daca nu ai aceeasi grupa cu prietenul tau, poti dona sange la centrul de donare si spui pentru cine vrei sa fie si la ce spital este. ei trimit grupa de care are el nevoie. eu am donat pentru mama unei colege de serviciu si desi nu aveam grupa, s-a trimis catre ea ceea ce avea nevoie. Dumnezeu sa-l aiba in paza!