| dark_8705 a întrebat:

Ce consecinte poate avea anemia netratat? Sintome si informatii legate de aceast subiect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bogdanp a răspuns:

Anemia apare cand numarul de celule rosii din sange scade si corpul primeste mai putina energie de cat are nevoie pentru a indeplini functiile normale. Hemoglobina este proteina care intra in componenta globulelor rosii ale sangelui si care ii permite acestuia sa-si indeplineasca rolul. In conditii normale, rata hemoglobinei este mentinuta in organism dupa un echilibru strict. In momentul in care acest echilibru este dereglat, nivelul hemoglobinei scade si astfel apare anemia.
Anemia, este mai curand un simptom, decat o boală în sine, se instalează uneori chiar din perioada intrauterina si este de cele mai multe ori cauzata de insuficienţa fierului din alimentaţie.
Daca nu este tratata, anemia se poate agrava si poate duce la complicatii care pun in pericol viata. Cand numarul de celule rosii scade, inima trebuie sa lucreze mai mult, sa trimita mai mult oxigen in corp.
In consecinta, in caz de anemie, sangele isi pierde capacitatea de a transporta oxigenul. Fierul, vitamina B12, acidul folic si vitamina C sunt esentiale in producerea globulelor rosii. In prezent, exista peste 400 de tipuri de anemie. Cele mai des intalnite sunt cauzate de o carenta de fier sau de vitamina B12 din sange. Exista cateva simptome ale anemiei ce te pot ajuta sa recunosti din timp aceasta afectiune pentru a putea sa iei din timp masurile adecvate, mai jos aveti prezentate o parte din aceste simptome ale anemiei
Oboseala accentuata. Una dintre cele mai cunoscute simptome ale anemiei este oboseala accentuate si fara motiv, pe parcursul zilei, o persoana anemica simte o stare de oboseala fizica si intelectuala ridicata, care o impiedica sa efectueze sarcinile obisnuite. Uneori, aceste senzatii sunt insotie de o scadere considerabila a apetitului.
Scaderea capacitatii de concentrare. O persoana anemica nu mai poate sa se concentreze, activitatile de rutina i se par mai complicate si poate avea chiar tulburari de memorie. De aceea, persoanele care lucreaza in locuri periculoase si conducatorii auto trebuie sa aiba grija sporita in cazul in care se simt obositi si cred ca pot suferi de anemie.
Paloarea fetei. Anemia aprovoaca o paloare evidenta a fetei, ochii sunt foarte obositi, privirea pierduta, iar tenul anormal de palid.
Migrene repetate. Daca cateva zile sau saptamani la rand o persoana are migrene repetate fara o cauza clara, eventual combinate cu stari de ameteala sau greta, e probabil sa fii vorba de anemie.
Palpitatii la inima. Sa observat, ca la un numar mare de anemici se regasesc simptome similare afectiunilor cardiovasculare: palpitatii, tahicardie, suflu sistolic etc.
Depresie. Slabiciunea fizica si oboseala acentuata poate duce in unele cazuri chiar la depresie. Comportamentul bolnavului este puternic modificata, acesta este mult mai putin activ si dinamic decat de obicei.
Modificarea temperaturii corpului. Unul dintre efectele anemiei este si modificarea temperaturii corpului fara un motiv aparent normal; pacientul are frisoane, urmate la scurt timp de senzatia de caldura.
Insomnie. Atacul de panica, starile de nervozitate si insomnia pot fi de asemenea reactii ale anemiei. Probleme de erectie si dereglari ale ciclului menstrual. In cazul barbatilor, anemia poate fi cauza unei erectii slabe, in timp ce femeile pot suferi dereglari in ceea ce priveste ciclul menstrual
Fecalele negre si urat mirositoare pot sa fie un semn de anemie. Ele se datoreaza de obicei unei hemoragii la nivelul stomacului, care duce deci la pierderea de fier. Acelasi lucru este valabil si daca gasesti sange in fecale, numai ca problema este localizata aici la nivelul intestinului gros.Netratata, anemia se poate agrava, ducand la alte probleme de sanatate:

- probleme cardiace - ritm cardiac accelerat sau neregulat. Inima trebuie sa pompeze mai mult sange pentru a compensa deficitul de oxigen din sange la pacientii cu anemie. La persoanele care sufera de boli coronariene (ingustarea arterelor ce iriga inima), anemia netratata poate duce la angina – dureri toracice cauzate de deficitul de oxigen si de reducerea fluxului sanguin la miocard (muschiul inimii).
- Probleme in timpul sarcinii – la femeile insarcinate, anemia feripriva severa este asociata cu riscul unei nasteri premature. Dar afectiunea este usor de prevenit si tratat la femeile care iau suplimente de fier.
- Tulburari de crestere – la copii, anemia carentiala feripriva poate antrena o intarziere de crestere. Anemia netratata poate cauza un retard fizic si mintal la copii, in domenii precum mersul sau vorbitul. In plus, anemia prin carenta de fier este asociata cu o incidenta crescuta a intoxicatiei cu plumb (saturnism) si o susceptibilitate crescuta la infectii.