| StrongHeart a întrebat:

Ce contine vaccinul? Ce sunt acele proteine?
Care vaccin este mai bun?
Argumente pro/contra vaccin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru vaccinuri (cel putin in faza de testare? - parca asa, la unul in faza de productie, nu mai stiu care cum) se folosesc embrioni umani. Nu mi se pare deloc ok.
Ăsta e primul argument anti. Caut si iti dau si link daca vrei.

Pe de alta parte, nu stiu cata stiinta sta la baza elaborarii lui.

Nu avem solutii pentru cancer, de atatia ani, dar brusc "stiinta a progresat, nu e nevoie de ani pentru a obtine un vaccin" - ă, poate nu, dar ce se stie despre virusul ăsta? Ca eu n-am auzit concret nimic nechimbabil, ba ca dispare cu apa si sapun (la inceputul pandemiei), ba ca e foarte periculos totusi.

Plus ca nu ne garanteaza nimeni ca efectele adverse sunt doar ce vedem azi. Nu e testat in timp.
Daca intri pe site-ul ăsta, al guvernului (doar nu e conspirationist si guvernul?):
https://vaccinare-covid.gov.ro/comirnaty-pfizer/
Te rog numara cate expresii de nesiguranță gasesti: "datele sunt limitate", "nu se cunoaste"...

Am avut covid de doua ori. Nu am avut forma grava, dar nici bine nu m-am simtit. Aveam probleme de respiratie nu prea roz, ca aveam gatul foarte umflat. Imi era greu si sa beau lichide. Si aveam febra. Nu am fost internata. Mai am prieteni care au avut forme si mai usoare decat mine. Si au zis acelasi lucru.

Am intalnit si cazuri grave, o prietena de 21 de ani a facut tromboza, fiindca a avut covid. Dar ea e una singura. E ok acum, mai traieste, dar ia anticoagulante.

Majoritatea au avut forme usoare.

Plus ca, stim deja ca si vaccinatii se imbolnavesc.

Si totusi, sunt antivirale, medicamente care au functionat in foarte multe cazuri. Sub indrumarea unui medic competent, da, dar nu e vaccinul solutia unica, suprema.

Nu sunt impotriva oamenilor vaccinati, sa nu se inteleaga asta. Fiecare e liber sa decida si sa nu fie judecat.

Daca a decis ceva si a actionat nu prea am eu ce sa mai zic.

Dar daca un om ar fi pe ganduri, eu i-as spune lucrurile astea pe care ti le-am scris aici, ca la TV nu se prea prezinta si latura asta.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce contine vaccinul. Nu zice nimeni prea clar. Mai gasesc unii oxid de grafen, altii, embrioni umani...no.

Imi pare rau, dar nu stiu sa raspund la ce contine mai mult de atat. Bine daca dai un search pe net asa de suprafata gasesti cateva informatii... Nu stiu cat de complete.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

L-am cumpărat nu l-am facut nu sunt limitată sa ma vacinez cu rahatruile lor create de ei trebuie să fi limitată rău se faci vaccinul ala fără sate întrebi măcar o singură dată întrebările pe care l-ai pus tu

Nu cred in vacinurile lor nici măcar un singur gram