| pau2009 a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor! ma intereseaza daca vaccinul contra noului virus(h1n1) este folositor daca boala e instalata deja, sau dupa tratare.(are rost acest vaccin?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu, vaccinul nu e testat pe persoane infectate sau bolnave si, de aceea, nu se cunosc efectele si este nerecomandat de medici in aceasta situatie.

| anss23 a răspuns:

Daca ti-l faci cand ai gripa porcina sau orice raceala sau gripa normala numai iti va inrautati situatia. Daca te-ai vindecat de gripa porcina boala in sine a avut efectul unui vaccin si ai sanse foarte mici sa mai faci din nou.

| string a răspuns:

Vaccinul nu este folositor pentru nimic. Daunator? Da.

Asa cum spun "oficialii", vaccinul A/H1N1 este facut dupa "reteta" vaccinului antigripal sezonier. Numai ca exista destule belele cu sezonierul. Una dntre belele este eficacitatea. absenta! Alte belele sunt efectele adverse vizibile in timp ( in general boli autoimune).

Dar campanie pentru isterizarea maselor este cool si relativ bine facuta. Desi rusii cam vor sa dea in judecata OMS-ul pentru coruptie si manipulare cu pandemia asta. Basca au amenintat cu iesirea din OMS.

| adinaciosescu a răspuns:

Daca e instalat deja face numai rau.Gandeste ce e un vaccin? o doza mai mica de virus, ca sa stimuleze organismul sa provoace anticorpi.De aceea nu se face nici un vaccin daca esti bolnav.De aceea fac febra copii dupa vaccin, din cauza virusului injectat.