| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti? Daca hemoroizii nu mai sangereaza de cateva luni, nu mai dor si persoana respectiva nu este constipata, se pot agrava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

E un semn bun daca nu mai dor si nu mai sangereaza. E foarte bine ca evitati constipatia. De asemenea trebuie sa:
- consumati multe legume, fructe si cereale
- hidratati-va corespunzator (cel putin 2 L lichide/zi)
- evitati mancarea foarte condimentata si alcoolul in exces
- mentineti-va la o greutate normala
- evitati repausul prelungit in sezut, precum si statul in picioare pe durata mare de timp
- faceti miscare
http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-hemoroizii

| anonim_4396 explică (pentru doctoressa):

Multumesc mult! Insa...e o problema cu repausul prelungit in sezut. Cursurile de la liceu tin 6 ore.asa ca.

| alexandraalis a răspuns:

Nu se pot agrava.
Este bine ca hemoroizi nu mai sangereaza si nu mai are dureri.
Dar sa nu stea nemancata.
Daca intr-o zi are un scaun cu o consistenta mai tare, sa se spele la anus cu apa si sapun si sa se unga cu un unguent pentru hemoroizi.
Si dupa fiecare scaun sa se spele la anus cu apa calda si sapun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste aici poate te ajuta; http://www.sanatostun.ro/......oizi.html. Si nu dispera! toate se pot rezolva cumva.