| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi! De cateva luni am hemoroizi. Stiu.nasol...Au aparut in urma unei cure de slabire. In primele 2 luni au sangerat de 3 ori, destul de putin, iar de atunci nu au mai sangerat. Cand mi-am dat seama de la ce mi s-a tras totul (din cauza faptului ca nu mancam paine, eram constipata, si nu mancam nici suficiente fibre) am inceput sa mananc normal. Nu ma mai dor, nu mai sangereaza, insa uneori se umfla. Am si interni si externi. Sunt micuti, insa as prefera sa nu mai fie. Cu medicamente.hm.nu prea as vrea, nu vreau sa ajung dependenta de ele. Din cate am auzit, nu prea am sanse sa scap definitiv de ei, insa imi doresc mult sa nu se agraveze. A.mentionez: am 18 ani. Aveti vreun sfat si pentru mine? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Unguentele care protejeaza pielea, cum ar fi oxidul de zinc, pot preveni accentuarea leziunii si reduc pruritul deoarece formeaza o bariera peste hemoroizi. Supozitoarele folosite timp de 7- 10 zile calmeaza iritatia si lubrifica canalul anal in timpul tranzitului intestinal. Unele dintre aceste produse contin substante care pot afecta sanatatea tesuturilor anale daca acestea sunt utilizate timp indelungat.
Unguentele care contin hidrocortizon 1% au ca efect reducerea inflamatiei si a mancarimii. Aceste produse nu ar trebui sa fie utilizate mai mult de 2 saptamani, deoarece ele pot determina atrofierea ( subtierea) pielii. In cazul inflamarii acestora, trombozei hemoroidale si iritatiei hemoroizilor tratamentul recomandat este in general aplicarea locala de unguente cu continut de substante antiinflamatoare, analgezice sau chiar substante anestezice, supozitoare cu continut similar, iar in cazurile asociate cu constipatie se vor administra laxative.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/hemoroizi

| anonim_4396 explică (pentru doctoressa):

Cand incep sa ma deranjeze, eu folosesc unguent Ultraproct. Ma ajuta destul de mult. Isi face treaba. Dar il folosesc doar o data, poate de doua ori. Nu il folosesc zilnic.

| Shammal a răspuns:

Si eu am avut o perioada in care nu am mancat paine, sunt persoane care nu mananca deloc, paine (raw vegan) - nu cred ca de aici este, altceava a provocat; ma bucur ca te ti departe de medicamente, foloseste niste ceai-uri, fa mai multe dus-uri, bai fierbinti, bea apa cat mai multa si cat mai curata ( eu pun lamaie in apa), corpul se vindeca singur, sustine-l, motiveaza-te sa scapi de ei cu siguranta poti scapa de ei definitiv! uite un video http://vimeo.com/25068321

| anonim_4396 explică (pentru Shammal):

Ba de la paine este. Dupa ce mi-am dat seama de acest lucru,am mancat cu paine. Apoi,ca sa ma asigur ca am dreptate, nu am mai mancat cateva si mi-am demonstrat ca am dreptate: eram constipata din nou. Oricum, mersi mult pentru raspuns!

| Shammal a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere; un inteles al constipatiei este refuzul de a elibera vechile idei, vezi refuzul asta il manifesti fizic prin constiaptie - painea este cauza fizica sa zicem insa in spatele ei e o alta cauza ce o cuprinde pe cea fizica

| anonim_4396 explică (pentru Shammal):

Mda.in fine...Eu mi-as dori sa nu mai evolueze aceasta.boala.daca ii pot spune asa... daca ramane in stadiul asta.sincer.nu ma deranjeaza. As vrea sa gasesc ceva "miraculos" care sa ma ajute, fara riscuri.