| Jolene1 a întrebat:

Bolile ereditare se pot preveni?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde cum te ingrijesti, in mare parte se pot preveni daca nu mentii aceleasi traditii nesanatoase pe care le-au avut neamurile tale. Vei scapa cat de cat dar o sa tragi alta boala cand ajungi la batranete de la contaminarea mediului ambient, etc.

| mona a răspuns:

Unele se pot preveni, depinde si de boala

| pietrean a răspuns:

EREDITATE:transmiterea informatiei genetice de la parinti la urmasi, in succesiunea generatiilor.Este proprietatea tuturor organismelor vii apartinatoare unei specii de a da nastere la urmasi asemanatoari.
Prin urmare si anumite boli, pot fi ereditare:diabetul,cancerul,talasemia,hemofilia,sindromul Down,bolile chistice,etc.
Pot fi depistate,prin teste ADN,analize de sange,prin amniocenteza(in cazul femeilor insarcinate),etc. Unele boli pot fi prevenite,altele nu,altele pot fi prezente in stare latenta,adica sa nu stii de ele, dar la un stres puternic, in anumite conditii negative, se pot declansa. Poate prima generatie dupa cel ce are o boala ereditara, sa nu prezinte simptome si urmatoarea generatie, sa aiba boala ereditara.

| ElenaSA a răspuns:

Cred ca depinde de boala. Daca ai un stil de viata sanatos si gandesti pozitiv poti face multe.