| Aezakmi a întrebat:

Ce crema/unguent sa foloseste daca ti-a iesit pe corp cv iritatie, niste bubicele mici si rosii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| voineapaula a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un doctor sa vada ce fel de iritatie si iti zice el ce crema. Daca nu vrei sa mergi te-as sfatui sa folosesti crema de galbenele, si eu m-am dat cand am avut iritati de la soare mi-au iesit bubite pe tot corpul.
Funda?

| Aezakmi explică (pentru voineapaula):

Si mie incepe sa-mi iasa pe tot corpul, prima data mi-a iesit dar pe burta cateva dar acum imi iese si pe picioare si maini etc. Am in casa crema naturala de galbenele facuta de bunica, incep sa ma dau cu ea! happy

| voineapaula a răspuns (pentru Aezakmi):

Daca ai iritati cu siguranta iti v-a trece. Nu ai varicela?

| Aezakmi explică (pentru voineapaula):

Am 21 de ani asa ca daca era varicele sau rubeola sau ceva aveam simptome urate, si nu am probleme respiratorii, febra, ameteli etc.Nu am nimic, doar ca mi-au iesit pe corp bubele astea si ma mananca si nu vor sa treaca.

| voineapaula a răspuns (pentru Aezakmi):

Poate au iesit de la caldura ca mie mi-au iesit de la soare.

| Aezakmi explică (pentru voineapaula):

Si tin atat de mult? imediat am trei saptamani de cand le am, la tine cat a tinut?

| voineapaula a răspuns (pentru Aezakmi):

La mine 2 saptamani dar eu m-am dat cu crema de la a 2 zi tu mai tarziu si deaceasta.

| Aezakmi explică (pentru voineapaula):

Asa e, la mine au treut deja aproximativ 2 saptamani.Si dupa ce ai inceput sa te dai cu crema au mai inceput sa iti iasa in alte parti?

| Aezakmi explică (pentru voineapaula):

Mi-am cumparat astazi o crema de galbenele si Propolis.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la dermatolog sa vezi natura infectiei. Poti face mai rau daca dai cu ce nu trebuie. In nici un caz cu spirt.

| mihaelaalol a răspuns:

Incearca cu o crema de fata de la aslavital/spirt/crema de galbenele
sper ca te-am ajutat!big grin

| hubbelllllll a răspuns:

Buna, nimeni nu stie ce ai tu cu exiactitate m, ergi la farmacie arata ce ai si poate farmacista iti spune, poti incerca tetraciclina sau canamicina crema de galbenele sau o crema pe baza de propolis.Clateste bine cu apa simpla bubicelele si apoi dai cu crema. Bafta

| Aezakmi explică:

Am ineput sa iau si Echinacea care e pentru infectii, etc si ma dau cu galbenele. Sper sa-mi treaca cat mai repede ca deja am vreo 2 saptamani de cand le am.La inceput aveam doar 2-3 dar incet incet mi-a aparut pe tot corpul.Nu cred ca e ceva grav pentru ca atunci aveam si alte simptome, si nu am nimic decat aceste bubite ca niste cosuri mici si ma mananca, dar sper sa treaca cat mai repede.Multumesc pentru idei, noroc ca am gasit in casa crema de galbenele facute a la bunicawinking

| ρίтιкa a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la dermatolog sa vezi natura infectiei. Poti face mai rau daca dai cu ce nu trebuie. In nici un caz cu spirt.