| chiftelutacrocanta a întrebat:

As vrea sa urmez o cura de detoxifiere sanatoasa.Stiti cumva vreo cura de detoxifiere sanatoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca vrei un stil de viata sanatos isi pot spune

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Mann ai nevoie de
proteine din carne de peste,porc,pui,miel etc
grasimi da naturale din unt,slanina etc
carbo fructe,legume
dupa cum observi evita dulciurile,produsele din faina
zaharul da pofta de mancare sa stii
cel mai mult taie pofta de mancare carnea,la slabit recomand ca proteina sa fie baza apoi legumele, fructele
eu personal m-am simtit foarte bine pe o dieta proteica

desigur regula de aur e deficitul caloric, calculeazatai rata mebaolica si astfel sti cate calorii arzi pe zi, noi astia grasi ardem mult mai mult ca aia slabi, astfel ca e mai usor sa slabim

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ma tem ca eu va trebui sa te sfatuiesc sa nu o iei pe aberatiile lui ray26tm.

Motivul este ca vrei sa te detoxifici. Asa ca in general nu e sanatos sa mananci carne in aceasta perioada: de porc, pui, peste sau orice animal.

Intai de toate pentru ca aceste animale sunt crescute cu hormoni (e adevarat ca nu somatotropi), dar asta nu inseamna ca sunt singurii hormoni. Corpurile lor sunt fortate sa creasca cu antibiotice si in plus conditiile sunt cam insalubre.

Apoi exista un asa numit fenomen de magnificare animala (animalele acumuleaza toxine in decirsul vietii lor, acestea sunt depuse in grasimi, iar tu exact asta consumi dupa aberatiile alea).

In plus, pe traseu pot sa apara boli destul de nasoale provocate de bacterii relativ rezistente la antibiotice (daca animalul a bagat antibiotice in el atunci si bacteria aeste mai puternica).

Pestele oceanic... nu mai e noci el ce a fost. Consumarea pestelui daca e oceanoc (adica liber) iti va aduce bucurii precum mercur si alte substante toxice generate de consumul de plastice si alti poluanti.

Daca e de crescatorie, mai rau. Iti dai seama ca pestele ala pe care il consumi, desi arata cat china... nu are decat o saptamana. Ala nici nu stie ce a mancat de a crescut cat vitelul. Vrei sa aflii tu ce a mancat?

Ideea ca ai nevoie de proteine. e considerata adevarata (pana acum), de stiinta. Problema este ca proteinele nu inseamna neaparat carne. Toate plantele au proteine. Absolut toate. Pt ca pe asta se bazeaza viata in sine. Proteinele gandeste-te la ele ca la niste copaci. In care frunzele sunt niste molecule (numite aminoacizi) care ele sunt de fapt considerate a fi folosite in constructia celulara. Faptul ca ele sunt vegetale sau animale duce doar gandul la orogine. Insa materialele de origine animala putrezesc si dau nastere unor substante toxice pentru corp. Daca ai norocul sa fii si constipat... in timp ai cam pus-o.

Faptul ca personajul acela dezinformat iti ofera o dieta proteica personal il consider destul de iresponsabil deoarece dietele proteice cresc aciditatea corpului si astfel ajuta la crearea unei stari de inflamare generalizata. Precursoarea multor boli cronice. (PH-ul sangelui este usor bazic - undeva la 7.3...7.4, iar carnea si produsele de origine animala sunt acide. ceea ce genreaza un efort din partea corpului de a il readuce la nivel bazic).

Grasimile saturate sunt acele grasimi care devin solide la temperatura camerei. Untul este un exemplu. Cele nesaturate sunt cele lichide la temperatura camerei.

Acum mai apare si discutia colesterolului. Toate grasimile de origine animala contin colesterol. Asta pentru ca asa sunt create animalele (inclusiv omul), celulele sale au membrana formata in general din colesterol -care la final este o grasime. La plante insa... nu. Deoarece ele au in general membrana celulelor cu celuloza. Cel mai important la tine este sa eviti grasimile trans. Aceste grasimi apar in general in urma procesarii alimentelor. Practic este vorba de modifocarea legaturii din cis in trans (vezi la chimie organica ce inseamna asta).

Insa tot ce ti-am scris pe aici sunt discutii de suprafata. Fiecare idee de mai sus se imparte in zeci de alte idei...

Revenind insa la dieta de detoxifiere pe care doresti sa o urmezi, ai putea sa iei o doeta oarecare si sa o urmezi, daca nu ai nici o problema de sanatate, sau sa apelezi la un nutritionist in domeniu. Nu oricare.

Insa ia in considerare ca dieta de detoxifiere presupune consumul de apa si/sa sucuri de legume, fructe usoare. Nu o sa te apuci sa mananci vinete. Ci mere, morcovi, salata, spanac mai cu atentie, etc. Tot ce-i verde si ti se pare usor de digerat. De asemenea multa apa.

Mancarea de orogine animala, uleiurile de orice fel sunt in general nerecomandate.

Vrei renumitul omega 3? Nuci, seminte, etc.

Odata cu aceasta dieta se recomanda si putin sport (ajuta corpul sa elimine prin transpiratie mai repede toxinele).

Cand o sa tii aceasta dieta, e posibil sa simti o stare de moleseala. E ok daca dureaza putin... cateva zile pana la o saptamana. Daca direaza mai mult, opreste dieta si mergi cu nutritionistul. In general motivul este ca o dieta de detoxifiere presupune mancaruri mai putine, moment in care corpul intra in rezervele de grasime. Asa ca va folosi si toxinele acumulate acolo care iti vor da, de la caz la caz aceasta senzatie.

Dar inai te de a o tine, te-as sfatui sa citesti/urmaresti urmatoarele chestii:
1. Blogul dr-ului Margineanu (il cauti pe net, si urmaresti expunerile lui video) - daca treci de tonul usor ingamfat si te uiti la informatie... o sa vezi lucruri interesante... desi sunt putin cam invechite, o mare parte sunt inca de actualitate.

2. Viata la superlativ (toate ceel cateva episoade) de Walter Veith - ramai doar la documentarul asta, deoarece mesterul a descoperit dupa Biblia... si a schimbat domeniul.

3. Studiul China carte de citit.

4. Earthlings... la asta daca suporti sa te uiti deoarece e un film destul de dur.

5. Max Gerson - documentar despre viata lui. asta a propulsat dieta cu sucuri.

Daca le iei in ordinea asta vei intelege diverse legaturi si o sa intelegi de ce aberatiile lui ray26tm sau cum il cheama sunt atat de nocive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carne la detoxifiere? Vai de mine, face ficatul ca nebunul.laughing Sport si apa, sucuri naturale din fructe si legume.Si iar sport si apa si sucuri si fructe.mai sunt ceaiuri biliare. daca nu vrei din farmacii poti face singur din galbenele, e mai putin amar. Si iar apa multa si sport, asfel prin transpiratie scoti toxinele curatate de apa.Numai apa si sucurile naturale din fructe si legume pot detoxofia corpul.Si transpiratia vere.