| anonim_4396 a întrebat:

-Ce diete recomandati pentru slabit? Una incercata nu doar de care ati auzit; una simpla care sa devina un stil de viata.
-De asemenea un tutorial cu exercitii fizice pentru abdomen si fesieri pe care sa le fac in fiecare zi.
-O lista cu alimete pe care a trebui sa le evit.
Multumesc anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Recomand sa mergi la o sala de fitnes si sa vb cu un preparator de acolo pentru a-ti recomanda o dieta caracteristica si specifica nevoilor organismului tau.seara faina.

| Syndre a răspuns:

Ai nimerit-o aici, dieta trebuie să devină un stil de viață. Prea des văd persoane care slăbesc vreo 5k cu vreo dietă dubioasă, gen numai fructe exotice și varză și apoi mânâncă cum mâncau înainte și se miră că pun înapoi.
În primul rând, începe să-ți numeri caloriile. În sensul ăsta te sfătuiesc să te ajuți de un program gen myfitnesspal, crede-mă, face toată treaba mult mai ușoară.
E important să îți deprinzi niște principii alimentare sănătoase, pe care ai să continui să le urmezi și când încerci să-ți menții greutate, nu numai atunci când slăbești. Mânâncă mult pește, carne slabă, multe-multe legume și fructe(dar ai grijă la cantiate; aceleași beneficii ca legumele, dar dublul sau mai mult în calorii și zahăr) și ai grijă la cereale și făinoase. Fără prăjeli, fără dulciuri și fără sucuri -dacă chiar vrei unul neapărat, fă ceva natural în casă fără zahăr, dar ai grijă că într-un fresh pui mult mai mult fruct decât ai mânca în mod normal-. E important de știut că dacă mânânci ceva ce n-ar trebui, atâta timp cât nu-ți întreci numărul de calorii stabilit nu se întâmplă nimic, dieta e okay, dar nu fă din asta o obișnuință, păstreză dulciurile doar pentru ocazii. Încearcă să ai 3 mese pe zi și cam 2 gustări între ele -la o masă nu se mânâncă până la refuz, ci mânânci câte puțin pe tot parcursul zilei-. Odată ce mânânci numai mâncare slabă în calorii și bogată în nutrienți, nu o să faci foamea deloc. happy Încearcă să bei ăia 2l de apă pe zi, mai multă dacă transpiri mult - contează.
Deși pentru slăbit 90% contează dieta, sportul ajută, în special dacă vrei să ai un stil de viață sănătos. Omul nu e ființă sedentară prin natură. Poți alege orice sport dorești, de la jogging până la sală. Pentru un abdoment plat contează alimentația, nu se face prin abdomene așa cum se crede, trebuie să scazi treptat carbohidrații și să ai foarte puțină grăsime. Pentru mușchii fesieri cel mai bine se văd rezultate la sală, genoflexiunii și fandări în special(dar poți căuta pe youtube ceva în genul butt workouts, sunt câteva exerciții pe care le poți face acasă și au rezultate). Mult succes!