| MorcovMajestic a întrebat:

Ce e mai nociv: zaharul sau indulcitorii artificiali cum e zaharina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cel pe care alegi sa il consumi.
happy

| aditimus a răspuns:

Zaharina prima

| sabin89 a răspuns (pentru aditimus):

Deci ești cu teoria conspirației happy Vezi un comentariu de mai sus.

| doctorandus a răspuns (pentru aditimus):

Dap, le-au dat doze atat de mari incat n-au mai suportat. Si apa daca bei prea multa intri-n coma si mori.

| MorcovMajestic explică (pentru doctorandus):

Ce parere ai despre mierea din comert?

| doctorandus a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Mierea strica dintii. Din fericire, mierea e mult mai scumpa decat zaharul, deci vei folosi o cantitate mult mai mica.

Eu nu sunt speriat de zahar, dar in general nu cumpar dulciuri.

| sierra1 a răspuns:

Oricare din cele două, in exces, sunt nocive!

| doctorandus a răspuns:

Zaharul bineinteles. Ca indulcitorii artificiali ar fi daunatori este o teorie paranoida a conspiratiei.

| relian a răspuns:

Si apa in exces este daunatoare. Ar trebuie sa reformulezi intrebarea, cred ca de fapt tu ai vrut sa stii altceva, ai vrut sa stii daca zaharul sau indulcitorii aia te afecteaza mai mult ambii luati in cantitati egale.

Chestia e ca nu prea poti sa faci o comparatie, mai ales cantitativa, is 2 chestii diferite.
Nu poti sa pui o lingurita de zahar si o lingurita de indulcitor, la indulcitori de pui atit, nu mai poti bea sau minca,

Ce cred eu ca s-a observat, degeaba folosesti induclitori ca tot te ingrasi laughing pana la urma despre asta era vorba, de aia se folosesc indulcitori, sa nu ingrase omu, pentru ca se stie zaharul o face, dar de fapt te ingrasi de la orice este mai mult decat trebuie.

Zic si eu, nu-s sigur, o sa caut sa ma informez. Omu, animalele consuma zahar, vitamine, minerale si ce mai consuma, sau ce iau din alimente,
Acum care din toate cele extrase ingrasa? Toate sau doar unele? Ma refer daca is extrase mai mult dec it este necesar organ ismului pentru normala functionare.

Pt ca organismul chiar daca nu mai are nevoie de ceva, tu dacai ii dai mincare el nu o elimina, el extrage din ea elementele cei va trebui.
Daca is in exces nu le arunca laughing ce bine a r fi fost sa le arunce laughing nu mai era nimeni gras, deci le pastreaza si le depunde sub forma de centuri de castitate laughing scuze de salvare voiam sa zic.

Acu trebuie cautat sa vedem daca acei indulcitori luati peste nevoile organismului, asta daca organismul ar avea nenvoie de ei, deci daca ceva din ei este retinut si daca este depozitat.

De zahar se stie sigur ca este depozitat, sau cel putin asa credem noi, ma refer la ce credem noi nu la ce cred specialistii.

Restu vitamine,, minerale si ce mai luam din hrana, oare si alea se depoziteaza daca is in exces?

Daca e cineva care citeste ce am scris si care a citit pe undeva despre asta, sa bage, asa mai ne documentam si noi.

| gabicoo a răspuns:

Ambele!

| ReddY25 a răspuns:

Ambele

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Ambele.