| DaciaRomania a întrebat:

Se folosesc îndulcitori artificiali in sucuri, pentru că sunt mai ieftini decât zahărul? Adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu, sunt mai scumpi decat zaharul, se folosesc pentru ca sunt mai buni pentru persoanele cu risc de diabet ori alte probleme de sanatate. Sunt mai buni daca sunt consumati cu moderatie, altfel pot fi la fel de periculosi ca si zaharul.

| Darius50boss a răspuns:

Depinde de suc

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Da,cel mai probabil. Ieftin si letal sa fie, ca sa moara cat mai multa populatie.

| doctorandus a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Nu vreau sa te jignesc, dar ceea ce scrii este paranoia.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru doctorandus):

Este cat se poate de adevarat

| painecuzahar a răspuns:

Nu sunt mai ieftini, din contra, stevia e mai scumpa, dar e mai safe.

| DaciaRomania explică (pentru painecuzahar):

Și atunci de ce? Nu mă refer la ștevia, ci la cele artificiale/chimice

| suntserios a răspuns (pentru DaciaRomania):

Sucurile care folosesc indulcitori sunt mai scumpe decat cele cu zahar. Si sunt suficiente sucuri cu zahar pe piata.