| anonim_4396 a întrebat:

Ce e Psoriazis? Cum se manifesta? Cum se vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o boala de piele de cauza necunoscuta care se manifesta cu aparitia de placi rosii care se descuameaza. La ora actuala nu se cunoaste un tratament care sa vindece psoriazisul.

mlm
| mlm a răspuns:

Este o boala cutanata ce afecteaza ciclul de viata al celulelor cutanate, este o boala persistenta de lunga durata, apar niste pete uscate, de culoare rosie acoperite de scuame argintii, articulatiile sint umflate si rigide, iar inrosirea si descuamarea afecteaza toata pielea corpului.Tratamentul este mai greoi, deoarece scopul este de-a normaliza cresterea si maturarea celulelor cutanate.

| NimeniCuActe a răspuns:

Psoriazisul este o afecţiune cutanată cronică, cu evoluţie de lungă durată. Psoriazisul se manifestă prin aparţia următoarelor simptome: apariţia unor plăci roşii (eritematoase), proeminente, bine delimitate, acoperite de scuame groase („coji"), albe-sidefii, uşor detaşabile. Zonele afectate cel mai des de psoriazis sunt zonele de extensie ale corpului (coate, genunchi, lombe, zona de inserţie a părului la nivelul scalpului), sau unghiile, dar psoriazisul poate afecta orice alte zone ale corpului. Tratamentul psoriazisului variază în funcţie de tipul de leziuni şi de ritmul în care ele apar. Acesta poate consta într-un tratament curativ pentru un puseu, dar se poate recurge şi la tratamente medicamentoase, tehnologie laser etc. Ca tratament de întreţinere se recomandă un regim de viaţă echilibrat, atât din punct de vedere alimentar, cât şi din punct de vedere al timpului de odihnă. Nu există metode de prevenire a psoriazisului, deoarece factorii care îl determină sunt de natură genetică, imunologică sau externă. Mai mult decât atât, psoriazisul nu este contagios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se vindeca niciodata.

| PsychoDLight a răspuns:

E o afectiune tot mai deasa, iar pentru tratament eu folosesc asta http://tratament-psoriazis.urmatorulpas.com/tratament-psoriazis/