| Daddy s girl a întrebat:

A suferit cineva de psoriazis? cum s-a vindecat/sau daca se vindeca vreodata? astept raspunsuri pls.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Nu exista un tratament care sa vindece psoriazisul, bunicii mele asa i s-a spus, DAR poti sa il ti sub control astfel: evita uscaciunea pielii facand masaje zilnic intregului corp cu un produs emolient, hidratant, in special dupa ce ai facut baie sau dus si pielea e mai uscata, ai grija la ce imbraci, foloseste imbracaminte din bumbac si in, evitand lana si materialele sintetice, Nu te stresa si evita situatiile stresante. Alimenteaza-te usor, cu multe legume si fructe si proteine usoare (fara grasimi si dulciuri concentrate). Mentine-ti greutatea in limite normale. Nu scarpina leziunile. Evita, pe cat posibil, traumatismele continue si variatiile de temperatura. Renunta la fumat si alcool in exces. Deci ai grija la tot ce e toxic pentru organismul tau. Astea si cu ce te mai ajuta doctorul cu siguranta iti vor atenua efectele bolii.

| RoxX_1956 a răspuns:

Psoriazisul nu se vindeca.este o boala foarte pretentioasa, necesita ingrijire permanenta.Cum am spus, psoriazisul nu se vindeca, ci el trebuie tinut permanent sub observatie cu caiuri, dieta, exercitii fizice, unguente, etc.

| olijertiu a răspuns:

Trebuie sa te dai cu alifie speciala si sa stai foarte mult la soare insa nu se vor vindeca in totalitate niciodata. Apar din cauza stresului adesea dar nu toata lumea stresata ajunge sa le aiba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste la http://remedic.ro/dosar-naturist/tratamentul-naturist-al-psoriazisului/ un articol despre ce te intereseaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit foarte mult injectabil Metotrexat, sunt si comprimate.mergi la dermatologul tau si spune-i acest lucru.pe mine ma ajuta foarte mult. sanatate

| Florin_6699 a răspuns:

Psoriazisul este o boala foarte nasoala are un vecin de la varsta de 23 de ani si acum are 60 nu umbla in tricou cu maneca scurta... ii este rusine desi soarele ii face bine. e ceva creme bio pentru psoriazis, sapun, sampon de carbune... dar sunt cam scumpe http://www.abc-cosmetics.ro.im/catalog/psoriazis-68898 Vecinu meu stie despre aceste produse dar nu-i permite buzunaru sa dea atatia bani pe ele, isi ia numa sampon si sapun de la ei.

| DannyNick a răspuns:

Psoriazisul nu se vindeca sad dar pentru a il tine sub control si la o forma usoara : nu consuma multe grasimi si du o viata fara stres si cu exercitii fizice.

| PsychoDLight a răspuns:

Psorizisul, zic medicii specialisti ca nu se vindeca..doar se poate tine sub control...eu amd e la 16 ani, si il tin sub control, mai nou cu crema asta http://tratament-psoriazis.urmatorulpas.com/tratament-psoriazis/ este foarte folositoare

| adnana_8488 a răspuns:

PSORIAZISUL SE VINDECA 100%
folositi produsul "antigiardia " de la plafar care contine 4 plante cimbru menta pelin levantica, sau faceti ceaiuri din parti egale de planta, eu m-am vindecat cu aceste plante, regim alcalin, mai multe email adnana.nana@gmail.com