| KKarl a întrebat:

Ce inseamna sa fii bipolar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| asdfq a răspuns:

Tulburarea bipolara determina schimbari bruste ale dispozitiei. Bolnavul simte ca traieste intr-un roller coaster: acum se afla in varf, se simte fericit, iar in secunda urmatoare se prabuseste intr-o depresie ce pare fara iesire.
Pe scurt, treci usor si fara sa stii de ce de la o stare la alta

Răspuns Apreciat de Editori
| BroascaCuElice a răspuns:

Tulburarea afectivă bipolară, cunoscută în trecut și ca psihoza maniaco-depresivă sau psihoza periodică reprezintă o tulburare mintală ce constă în modificarea anormală și de lunga durată a dispoziției afective, energiei și abilității de funcționare a unei persoane

2 răspunsuri:
| CdeMetal a răspuns:

Să treci repede de la o stare la alta.
Acum ești fericit, dupa un minut ești trist fără nici un motiv.

Răspuns utilizator avertizat
| CdeMetal a răspuns (pentru KKarl):

Se pot descurca, nu sunt retardați.

| asdfq a răspuns (pentru KKarl):

Bipolaritatea nu iti influenteaza cu nimic integrarea in societate. mai greu cu persoanele din preajma ta, cum ar fi partenerii pentru ca uneori trebuie sa faca fata ''toanelor'' tale

| minrest a răspuns (pentru KKarl):

Nu au nevoie de insotitori, dar e bine sa nu fie singuri cand au ganduri de sinucidere. Vorbim de o psihoza, deci de o boala psihica grava.