| mihai_moraru a întrebat:

Ce e somnul polifazic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rael a răspuns:

De multe ori ne plângem cã nu avem destul timp pentru a face toate lucrurile pe care dorim să le facem, să citim o carte, să vedem mai multe filme.

Acest lucru este cauzat în mare parte de faptul că noi dormim de obicei 8 ore, adică o treime dintr-o zi. Acest tip de somn se numeste somn monofazic, pentru ca toata energia necesara activitatilor unei zi se extrage dintr-o singura perioada de somn.

Somnul polifazic (cunoscut şi ca „metoda de somn Uberman") încearcã sã reducã perioadele de somn, segmentându-le, astfel obtinându-se 4-5 ore libere în fiecare zi.
Ideea este precum urmeazã : existã o perioadã de somn centralã („core sleep") de aproximativ 3-4 ore, plus câteva perioade de somn scurte (15-20 minute) împãrtite de-a lungul zilei.
În România, Mircea Eliade a devenit cunoscut pentru obiceiul său de a face exerciţii de reducere a somnului până la „performanţa" de a dormi doar trei ore pe zi.

5 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

ideea e sa dormi cat mai des si in reprize scurte, iar in final corpul va fi "pacalit" si nu va mai avea nevoie decat de 2 ore de somn. Teoretic castigi multe ore de activitate.Totul a plecat de la o carte "Ubersleep". eu am dubii ca e sanatos pentru corp.

| crisa a răspuns:

Citez:
"Există oameni (iar mărturiile lor circulă în blogosferă) care pretind că şi-au alcătuit un program de „somn polifazic".

Adică ei dorm numai în „reprize" de câte 20 sau 30 minute în 24 de ore, respectiv de şase ori pe zi. Totuşi, Stampi nu recomandă metoda decât navigatorilor care pleacă în jurul lumii în nave cu pânze sau militarilor, dar nu oamenilor obişnuiţi."

Sursa:
http://www.gandul.info/......ietii.html 4588; 2375209

Bloggerii recunosc ei înşişi că au reuşit să doarmă mai puţin şi să nu se simtă obosiţi, dar că, în timpul câştigat, nu au putut decât să facă exerciţii fizice ori să socializeze cu prietenii. Niciunul nu a reuşit să citească o carte ori să rezolve vreun puzzle sau să înveţe vreo limbă străină, activităţi intelectuale care au nevoie de un creier odihnit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

– 5:02 min.– Ingredientele unui somn odihnitor – Dan Luca –
http://www.youtube.com/watch?v=IsgLGVNafr4&NR=1

– 2 :29 min – Ora de aur – profiti de ea zilnic? Dan Luca –
http://www.youtube.com/watch?v=gVEgQmDtAJ8&feature=related

| adrian_breazu a răspuns:

Uite, sa-ti dau un exemplu – eu dorm 6 ore pe noapte si 2 ore imediat ce vin de la serviciu. Somn in mai multe faze happy

| dana_popescu a răspuns:

Somn polifazic inseamna mai multe reprize de somn in timpul unei zile/nopti.