| Anonima6754 a întrebat:

Ce e voie și ce nu e voie sa faci la menstruație? Și de ce? Va rog răspunsuri utile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Multă sănătate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai o igiena atenta poti face orice.

| Swae a răspuns:

Poti sa faci orice. Bine ar fi sa te hidratezi mult pentru ca pierzi sange si sa te odihnesti, pentru ca se produc multe schimbari in corp si probabil te simti mai obosita decat de obicei.
Evita cofeina, nicotina si alcoolul. Toate provoaca crampe, iti amplifica starile si te deshidrateaza.

| inflicted a răspuns:

Poti sa faci orice

| inflicted a răspuns:

De ce mi-ai dat nefolositor și eronat? Ești femeie cumva? Eu fac duș cu apă fierbinte pentru că îmi calmează durerile. Menstruația nu e hemoragie.

| Adry05 a răspuns (pentru inflicted):

Lasă că știu bărbații mai bine decât noi cum stă treaba cu menstruația laughing)

| inflicted a răspuns (pentru Adry05):

Mi-a dat iar nefolositor și eronat, măcar de ar argumenta de ce laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru inflicted):

Pentru ca e femeie. Tu vrei logica de la femei?

| rosewater a răspuns (pentru inflicted):

Nu pot vorbi in numele altcuiva, dar cred ca pentru ca i-ai raspuns foarte vag si general, in timp ce ea probabil se astepta la ceva mai detaliat si punctual, cum i s-a raspuns deja mai sus. Iar a doua oara ti-a dat pentru a te descuraja sa ii mai scrii, din moment ce a vazut ca nu te opresti singur.
Au si femeile o logica, doar ca nu se obosesc sa explice evidentul. Parerea mea.

| inflicted a răspuns (pentru rosewater):

Vorbeam cu CristiDinBucurești, care cred că și-a șters primul răspuns.

| rosewater a răspuns (pentru inflicted):

A, aia nu am vazut. Scuza-ma, am inteles total gresit.

| inflicted a răspuns (pentru rosewater):

Nu-i nimic, zicea că nu e bine să faci baie fierbinte la menstruație pentru că o să ai o hemoragie. Putea să zică orice fără să-mi dea voturi aiurea să-mi arate că știe el mai bine, ca bărbat laughing Pentru mine ăsta cu apa fierbinte e un mit

| rosewater a răspuns (pentru inflicted):

Eu raspunsesem pentru ca am vazut comentariul lui GabiDumitrescu. Cred ca si el a inteles la fel ca mine si a comentat aia nestiind ca vorbeai cu un barbat. Dar cand am vazut s-a activat feminismul si a trebuit sa comentez