| BlueELighT a întrebat:

Ce efecte au somniferele in alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Depinde de somnifer, adica de substanta activa continuta de ele... insa in majoritatea cazurilor alcoolul le amplifica efectul, posibil pana la un pericol de stop respirator/coma/moarte in somn. Barbituricele, daca sunt continute de pastiele pe care le iei, de exemplu, combinate cu alcoolul au sanse mari sa te faca sa adormi instant, pe masa, pe trecerea de pietoni, oriunde esti, iar daca dozele, atat de alcool cat si de preparate, sunt mari sau foarte mari, combinate, au sanse sa-ti ofere un somn profund... profund in sensul ca s-ar putea sa nu te mai trezesti din el, din nou laughing.

Nu combina Alcoolul cu Somniferele/Sedativele/Tranchilizantele/derivati.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate duce la moarte subită!
Pa, pa.

| katy a răspuns:

Te adorm si probabil iti va veni rau dupa.incearca si ai sa vezihee hee

| Nolkyz a răspuns:

Te tenteaza? stiu senzatia laughing numai ca nu am incercat, si nici nu o s-o fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un alt risc al somniferelor este acela că potenţează efectul băuturilor alcoolice, motiv pentru care sunt contraindicate în paralel. La doze mari de alcool şi de barbiturice, există riscul de comă barbiturică, ce se poate solda cu decesul.