| kate1 a întrebat:

Ce este anemia si cand faci anemie, daca nu mananci bine si putin faci anemie? sa ma ajute cineva. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Anemia- adica nu ai destul fier in corp.
Poti sa cumperi de la farmacie niste fier. Dar trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa, care sa iti asigure toate substantele necesare.
http://www.ziare.com/......er-1200809

| Against a răspuns:

Anemia e atunci cand ai lipsa de calciu mare. Si da, daca mananci putin, normal ca esti predispus la anemie, caci corpul tau are nevoie de vitamine, care le ia din mancare.

| passarisMB a răspuns:

Http://www.legaturi.ro/? page=pgarticole&s=vizualizeaza&id=272

| JustLikeHeaven a răspuns:

Hey,din cte stiu eu anemia poate fi o boala dar totusi nu e chiar o boala, care apare deja de la nastere.Anemia o au persoanele slabe, cele care au lipsa de calciu, cand esti racit esti anemic pentru ca esti slabit.Eu de exemplu sunt anemica. Dimineata cand ma ridic din pat ametesc si trebuie sa ma asez inapoi si sa stau 2 minute ca sa imi revin.

| crisspups a răspuns:

Este o deficienta a hemoglobinei(atunci cind lipsesc globulele rosii). Poate aparea si de la o alimentatie incorecta.