| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca nu tratam anemia? leucemia se poate dezvolta din anemie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dar uneori anemia este un semn precoce al leucemiei. De aceea e foarte important sa cauti bine cauza anemiei, altfel poti rata momentul inceperii unui tratament cu adevarat vindecator.
Ce se intampla daca nu iti tratezie anemia? O sa te simti tot mai obosit, tot mai vlaguit, mai depresiv, o sa ai dureri abdominale si inapetenta, apoi s-ar putea sa nu mai poti s inghiti, sa ai probeleme neurologice si psihiatrice. Daca esti femeie fie n-o sa ramai insarcinata fie nu vei putea duce sarcina la capat. Daca esti barbat iti va scadea fertilitatea. Iti va scadea libidoul, va interveni impotenta/frigiditatea. O sa obosesti la eforturi din ce in ce mai mici pana vei ajunge sa nu poti sa te mai ingrijesti singura. O vreme vei fi imobilizat in pat si apoi, daca tot nu te tratezi, vei muri.

mira
| mira a răspuns:

Anemia netratata se agraveaza si produce dezechilibre in intreg organismul pana cand devine netratabila.Medicul de familie poate aprecia gradul anemiei si poate da tratamente care nu sunt deloc dure.De ce asteptati sa se complice lucrurile?

| Bianca_4346 a răspuns:

Din anemie poti ajunge la leucemie si e grav,,, si eu am anemie... dar inca nu am mers la spital... mi-e frica daca pot face leucemie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sindrom anemic ahf cronic