| anonim_4396 a întrebat:

Ametelile provin de la anemie? Dar anemia de la ce provine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Exista mai multe tipuri de anemie ale caror denumiri au fost stabilite in functie de cauzele declansatoare: deficienta de fier (anemia feripriva), deficit de vitamine (anemia megaloblastica), dezechilibru al tiroidei, anemia secundara (consecinta altor boli), anemia aplastica (cauzata de deficitul de celule stem); anemia asociata cu boli ale maduvei osoase, anemie hemolitica (distrugerea prematura a globulelor rosii), talasemie (defect genetic rezultand sinteza de globule rosii anormale), anemia pernicioasa (sau anemia Addison-Biermer, data de o deficenta gastrica in absorbi vitamina B12) inlocuirea celulelor normale din maduva rosie osoasa cu celule canceroase sau leucemia (anemie mieloftizica); maduva rosie osoasa este atrofiata si este afectata hematopoieza (formarea sangelui) prin deficit cantitativ pe toate 3 seriile de celule sanguine: rosii, albe si trombocite (anemie aplastica); defecte structurale innascute ale globulelor rosii, inhibarea productiei de eritropoietina de catre sistemul imunitar (anemie cronica) si o incapacitate de a produce hemoglobina sau de a se folosi de fier (anemie sideroblastica).
mai mult de aici: http://www.soothe.ca/articole/articol_67_anemie.htm

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt mii de cauze care dau ameteli, incepand cu hipotensiunea si oboseala si terminand cu tumorile cerebrale. Anemia este una din ele, dar nici pe departe cea mai frecventa.
Anemia se datoreaza aportului insuficient de fier, utilizarii defectuoase a fierului in organism sau pierderilor repetate de sange. Sunt mai multe sute de cauze de anemie, aproape orice boala putand sa se manifeste la un moment dat cu anemie. De aceea, orice individ anemic trebuie investigat cu multa atentie pentru depistarea cauzei.

Abh
| Abh a răspuns:

Anemia este o deficienta a hemoglobinei, aceasta avand rolul de a transporta oxigenul la celule. Apare automat hipoxia celulara si implicit, suferinta organelor. Creierul este si el afectat, de aici ametelile, durerile de cap, lipsa de concentrare, oboseala.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca ai probleme de genul acesta cel mai bine este sa mergi la medicul de familie sa iti recomande sa faci niste analize, apoi in baza lor, tratamentul adecvat.

| OanaG a răspuns:

Lipsa de fier:-s

| Andromedda a răspuns:

Anemia apare in lipsa globulelor rosii si al fierului. Nu prea stiu daca ametelile sunt cauzate de anemie. Daca esti anemica incearca sa consumi produse bogate in fier cum ar fi spanacul, carnea rosie(de porc si miel), ficatul, ton si mazare.:)Si eu sunt anemica... dar nu prea am probleme cu asta:D
Gasesti mai multe aici:
http://www.benessere.ro/Sanatate/757/Ce-este-anemia.html