Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce este indicat si ce nu este indicat sa se manance in cazul arsurilor gastrice? Care ceaiuri ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Evita prajelile, rantasurile, bauturile acidulate si orice altceva care iti declanseaza durere.
http://www.i-medic.ro/boli/gastrita

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Nu ai voie dulce/picant/prajeli/acidulate/afumaturi/acreala
Ai voie sa mananci supe/gratar/carne fiarta.
Dar cel mai indicat ar fi sa auzi toate acestea din partea unui medic
http://www.clicksanatate.ro/......0_847.html
O zi frumoasa sa ai:)

| neutrino a răspuns:

In genere este contraindicat sa mananci mancare prajita, si este indicat sa asculti de indicatiile unui medic de specialitate. Nu orice ceai este bun!

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Stiu doar ca un remediu foarte bun pentru arsurile gastrice este bicarbonatul de sodiu.

| Karina85 a răspuns:

Trebuie consumate alimente alcaline. Arsurile apar din cauza faptului ca in organism este foarte multa aciditate care apare din cauza unei alimentatii incorecte, gen fast-food si tot felul de alimente procesate din comert, sucuri..etc. Apa alcalina este recomandata in astfel de situatii, eu am urmat o cura cu apa Calipso. Apa alcalina are capacitatea de a ajuta organismul intr-o serie de procese cum ar fi eliminarea reziduurilor, eliminarea toxinelor, hidratarea si oxigenarea acestuia. Ajuta la crearea unui mediu alcalin in care multe boli nu se pot dezvolta.

| AnemaryAna a răspuns:

Biscuiti uscati, sarati de preferinta sa eviti acriturile... orice e acru e acid, bea ceai de menta sau musetel, ajuta! o seara buna!

| DrShar a răspuns:

Renunta la tot ce e prajit, la bauturi acidulate, citrice si incearca sa scapi de stres. Consuma produse de patiserie, paine, supe, ceaiuri, etc.